Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ՄԱԿ ԱԽ-ում Հնդկաստանի բարձրաձայնած դիրքորոշումը
Սեպտեմբերի 24-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ: Նախարար Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքները։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է միջազգային գործընկերների կողմից Ադրբեջանին ուղղված հասցեական հայտարարությունների անհրաժեշտությունը և նոր ագրեսիաները կանխելու նպատակով գործուն քայլերի իրականացումը։ Այս համատեքստում նա կարևորել է հատկապես ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ հանդիպումների ընթացքում Հնդկաստանի բարձրաձայնած դիրքորոշումը։ Քննարկվել են նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցեր։
Արարատ Միրզոյանն ու Սուբրամանյամ Ջայշանկարն անդրադարձ են կատարել հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցերի։ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը բարձր է գնահատել միջազգային հարթակներում Հայաստանին վերաբերող հարցերում հնդկական կողմի արտահայտած դիրքորոշումները։ Նույն օրը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Հնդկաստանի ԱԳ նախարարի հրավերով մասնակցել է Հնդկաստանի անկախության 75-ամյակին, Հնդկաստան- ՄԱԿ համագործակցությանը նվիրված միջոցառմանը։

The meeting of the Foreign Ministers of Armenia and India was held
On September 24, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan had a meeting with Indian Foreign Minister Subramanyam Jaishankar within the framework of the 77th session of the UN General Assembly in New York. Minister Mirzoyan presented to his colleague the consequences of the large-scale aggression unleashed by Azerbaijan on the sovereign territory of Armenia.
Ararat Mirzoyan emphasized the need for statements addressed to Azerbaijan by international partners and implementing practical steps to prevent new aggressions. In this context, he especially emphasized the position expressed by India during the urgent meetings of the UN Security Council. Issues related to the relations between Armenia and Azerbaijan and the settlement of the Nagorno Karabakh conflict were also discussed.
Ararat Mirzoyan and Subramanyam Jaishankar referred to issues related to the development of Armenian-Indian relations. The head of the foreign political department of the RA highly appreciated the positions expressed by the Indian side on topics related to Armenia on international platforms. On the same day, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan, at the invitation of the Indian Foreign Minister, participated in the event dedicated to the 75th anniversary of India's independence, India-UN cooperation.