ՍԴՀԿ-ն մշտապես կարևոր դերակատարում է ունեցել համահայկական նշանակության գործընթացներում. ՀՀ վարչապետի ուղերձը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՍԴՀԿ 135-ամյակի առիթով: ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, ուղերձում ասված է.
«Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության հարգելի ներկայացուցիչներ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ կուսակցության 135-ամյա հոբելյանի առիթով:
Կուսակցությունն իր երկարամյա գործունեությամբ ծառայել է մեր ժողովրդին և Հայրենիքին՝ հանդիսանալով հայությանը ոգեշնչող, համազգային խնդիրների լուծման կարևոր կազմակերպություններից մեկը:
Իրենց ազգանվեր գործունեությամբ հիշատակման են արժանի կուսակցական այնպիսի անհատներ, մտավորականներ, ինչպիսիք են` Սմբատ Բյուրատը, Ստեփանոս Սափյան-Գուլյանը, Մեծն Մուրադը, Ատրպետը, Արամազը:
Ավանդական այս կուսակցությունը մշտապես կարևոր դերակատարում է ունեցել համահայկական նշանակություն ունեցող գործընթացներում, իր պատմությամբ ու անցած ճանապարհով ապացուցել իր կենսունակությունը:
Բարձր գնահատանքի է արժանի ոչ միայն Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության գործունեությունն ու պատմությունը, այլ նաև նրա դերը Սփյուռքում քաղաքական ու հասարակական կյանքի կազմակերպման մեջ: Մասնավորապես, անգնահատելի է կուսակցության ներդրումը հայապահպանության, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը կարևորում է ՍԴՀԿ աջակցությունն ու զորակցությունը հայության և Հայաստանի առջև ծառացած կարևոր խնդիրների լուծման, ազգային ինքնության և լեզվի պահպանման, Մայր Հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդման, Հայաստանի ու Արցախի զարգացման և այլ հարցերի լուծման գործում:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության հիմնադրման 135-ամյա հոբելյանի առիթով՝ մաղթում եմ կուսակցաշինական բեղմնավոր ու արգասաբեր գործունեություն՝ հանուն Հայաստանի ժողովրդի և ողջ հայության»:

SDHP has always played an essential role in processes of pan-Armenian significance. The message of the RA Prime Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message on the 135th anniversary of the SDHP. The letter from the RA Prime Minister's Office says:
"Dear representatives of the Social Democrat Hnchakyan Party,
I warmly congratulate you on the 135th anniversary of the party.
With its long-term activity, the party has served our people and Motherland, one of the critical organizations that inspire Armenians and solve nationwide problems.
Such party individuals and intellectuals, such as Smbat Byurat, Stepan Sapah-Gulyan, Metsn Murad, Atrpet, and Paramaz, are worth mentioning for their nationalistic activities.
This traditional party has always played an essential role in processes of pan-Armenian significance, proving its vitality with its history and past path.
The activity and history of the Social Democrat Hnchakyan Party and its role in political and social life organizations in the Diaspora deserve high praise. In particular, the party's contribution to protecting Armenians and strengthening Armenia-Artsakh-Diaspora ties is invaluable.
The Government of the Republic of Armenia attaches importance to the support and cooperation of the SDHP in solving fundamental problems faced by Armenians and Armenia, preserving national identity and language, strengthening ties with the Motherland, developing Armenia and Artsakh, and solving other issues.
Congratulations on the 135th anniversary of the Social Democrat Hnchakyan Party; I wish for productive and fruitful party-building activities for the sake of the people of Armenia and all Armenians."