ՌԴ նախագահը շնորհավորել է Հայաստանին Անկախության տոնի առթիվ
ՀՀ Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված շնորհավորական ուղերձում ՌԴ նախագահը խաղաղություն և բարօրություն է մաղթել Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին։
ՀՀ վարչապետին ուղղված ուղերձում Պուտինը գրել է․ «Ընդունեք անկեղծ շնորհավորանքներս Հայաստանի Հանրապետության ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առթիվ։
Կարևոր նշանակություն ենք տալիս Հայաստանի հետ բարեկամական, դաշնակցային հարաբերություններին։ Կարևոր է, որ մեր երկրները հաջողությամբ փոխգործակցում են տարբեր ոլորտներում, համակարգում ջանքերը ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի և այլ բազմակողմ կառույցների շրջանակներում։
Վստահ եմ, որ կառուցողական երկկողմ կապերի հետագա զարգացումը բխում է ռուս և հայ ժողովուրդների հիմնարար շահերից, իսկ 2020 և 2021 թվականներին կնքված եռակողմ հայտարարությունների հետևողական իրականացումը լավ հիմք է Անդրկովկասում երկարաժամկետ խաղաղության և անվտանգության ապահովման համար։
Անկեղծորեն մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություններ պետական գործունեության մեջ, իսկ եղբայրական Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին՝ երջանկություն և բարօրություն»:
ՀՀ նախագահին ուղղված ուղերձում էլ Պուտինը նշել է․ «Ընդունեք շնորհավորանքներ ազգային տոնի ՝ Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրվա առթիվ:
Հայ-ռուսական հարաբերությունները հիմնվում են բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի բարի ավանդույթների վրա։ Մեր երկրներն ակտիվորեն համագործակցում են քաղաքական, առևտրատնտեսական, հումանիտար և շատ այլ ոլորտներում, միասին ծանրակշիռ ներդրում ունեն եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացների առաջմղման գործում։
Վստահ եմ, որ դաշնակցային կապերի հետագա ամրապնդումը լիովին համապատասխանում է Ռուսաստանի և Հայաստանի եղբայրական ժողովուրդների շահերին։
Անկեղծորեն մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ ձեր բոլոր համաքաղաքացիներին՝ խաղաղություն և բարգավաճում»:

The President of the Russian Federation congratulated Armenia on Independence Day
In his congratulatory message addressed to RA President Vahagn Khachaturyan and Prime Minister Nikol Pashinyan, the Russian President wished peace and well-being to all citizens of Armenia.
Putin wrote in his address to the RA Prime Minister: "Please accept my sincere congratulations on the occasion of Independence Day, the national holiday of the Republic of Armenia.
We attach great importance to friendly and allied relations with Armenia. Our countries must cooperate in various fields and coordinate efforts within the EAEU, CSTO, CIS, and other multilateral structures.
I am confident that the further development of constructive bilateral ties is in the fundamental interests of the Russian and Armenian peoples. The consistent implementation of the tripartite declarations signed in 2020 and 2021 is a reasonable basis for ensuring long-term peace and security in Transcaucasia.
I sincerely wish you good health, success in state activities, and happiness and well-being to all the citizens of fraternal Armenia."
In his address to the President of the Republic of Armenia, Putin stated: "Congratulations on the national holiday, Independence Day of the Republic of Armenia.
Armenian-Russian relations are based on good traditions of friendship and mutual respect. Our countries actively cooperate in political, trade-economic, humanitarian, and many other fields; they significantly contribute to promoting Eurasian integration processes.
I am confident that the further strengthening of alliance ties corresponds to the interests of the fraternal peoples of Russia and Armenia.