Ադրբեջանցիները սադրանքի են դիմել Մատաղիս-Քարվաճառ երթուղու Գետավան համայնքի տարածքում
Սույն թվականի դեկտեմբերի 4-ին, ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Մատաղիս-Քարվաճառ երթուղով հերթական անգամ կազմակերպվել էր ադրբեջանական բեռնատարների շարասյան երթևեկությունը։ Բեռնատար մեքենաներից բացի շարասյան մեջ եղել է մեկ մարդատար ավտոմեքենա` քաղաքացիական հագուստով 4 ադրբեջանցիներով։ Այս մասին հայտնում է Արցախի ՆԳՆ-ն:
Տեխնիկական պատճառներով շարասյունը կանգ է առել Մարտակերտի շրջանի Գետավան համայնքում, որից հետո մարդատարմեքենայի ադրբեջանցիները դուրս են եկել մեքենայից և սկսել սանձարձակ ու սադրիչ վարք դրսևորել տեղում գտնվող հայ երիտասարդների նկատմամբ։
Այդ հողի վրա առաջացել է վիճաբանություն, որի ընթացքում նշված ադրբեջանցիներին միացել են նաև բեռնատար մեքենաների վարորդները և բռնություն գործադրել հայ երիտասարդների նկատմամբ։
Վեճը դադարեցնելու նպատակով նույն տեղանք են ներկայացել նաև երիտասարդների հարազատները, որի ընթացքում կողմերը քաշքշել են միմյանց։
Միջադեպի մասնակիցները ստացել են թեթև մարմնական վնասվածքներ։ Վնասվել է նաև ադրբեջանական մարդատար ավտոմեքենան։
Ըստ նախնական տեղեկությունների, Քաղաքացիական հագուստով անձինք Ադրբեջանի զինված ուժերի և ռազմական ոստիկանության ծառայողներ են, այնինչ, ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ նշված երթուղու պարբերաբար կիրառումը պետք է ունենար միայն հումանիտար նպատակներ։
Արցախի Հանրապետության ոստիկանությունն այս պահին միջոցներ է ձեռնարկում դեպքի հանգամանքները պարզելու և փաստագրելու ուղղությամբ։

Азербайджанцы прибегли к провокации в районе общины Гетаван на трассе Матагис-Карвачар
4 декабря сего года в очередной раз был организован проезд колонны азербайджанских грузовиков по маршруту Матагис-Карвачар в сопровождении российских миротворцев. Помимо грузовиков, в колонне была одна легковая машина, в которой находились 4 азербайджанца в штатском.
По техническим причинам колонна остановилась в общине Гетаван Мартакертского района, после чего азербайджанцы вышли из легковой машины и начали грубо и вызывающе вести себя по отношению к армянской молодежи.
На этой почве возник конфликт, в ходе которого водители грузовиков присоединились к указанным азербайджанцам и применили насилие в отношении армянской молодежи.
С целью прекратить конфликт, туда же подошли родственники молодых людей, в ходе чего между сторонами началась потасовка.
Участники инцидента получили легкие телесные повреждения. Пострадал и азербайджанский легковой автомобиль.
По предварительной информации, лица в штатском являются служащими ВС Азербайджана и Военной полиции, при том, что при посредничестве и сопровождении российских миротворцев регулярное использование данного маршрута должно было преследовать исключительно гуманитарные цели.
На данный момент Полиция Республики Арцах принимает меры по выяснению и документированию обстоятельств происшествия.