«Ռուբեն Վարդանյանի՝ նախագահ դառնալու հարց օրակարգում չկա». ԼՂՀ ԱԺ պատգամավոր
«Կարծում եմ՝ կարևոր իրադարձություն է Արցախի ներքաղաքական կյանքում». Radar Armenia-ի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց ԼՂ ԱԺ «Ազատ Հայրենիք ՔԴՄ» խմբակցության պատգամավոր Արամ Հարությունյանը՝ անդրադառնալով նախագահ Արայիկ Հարությունյանի կողմից Ռուբեն Վարդանյանին պետնախարար նշանակելու առաջարկությանը։
Արցախցի պատգամավորի խոսքով՝ ոչ թե նշանակման առաջարկի հետ կապված դրական ազդակներ կան, այլ, ընդհանրապես, Ռուբեն Վարդանյանի՝ Արցախ տեղափոխվելու հետ:
Հարությունյանը հույս ունի, որ այս որոշումը վարակիչ կլինի նաև այլ հայերի համար, որոնք աշխարհում տարբեր նվաճումներ ունեն. «Հույս ունեմ՝ Ռուբեն Վարդանյանը կընդունի նախագահի առաջարկը։ Հանրային տրամադրություններն էլ են դրական. ակնկալիք կա, որ Վարդանյանը կընդունի այդ առաջարկը»,- ասում է պատգամավորը։
Հարցին՝ հավանական համարու՞մ եք, որ առաջիկայում Ռուբեն Վարդանյանը կարող է ստանձնել Արցախի նախագահի պաշտոնը, Հարությունյանն ասաց, որ երկիրն ունի ընտրված նախագահ, և նման հարց օրակարգում չկա։
Արամ Հարությունյանից փորձեցինք ճշտել՝ ինչ պաշտոնում կնշանակվի ներկայիս պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։ «Բեգլարյանը կայացած կադր է, և նախագահն էլ իր խոսքում ասաց, որ այս առաջարկը չի նշանակում, որ դժգոհ է Արտակ Բեգլարյանից։ Կարծում եմ՝ Բեգլարյանը անելիք դեռ շատ ունի և միանշանակ իր տեղը կգտնի»,- ասաց Արամ Հարությունյանը ։
Հիշեցնենք՝ երեկ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ Արցախ տեղափոխված ռուսաստանահայ գործարար Ռուբեն Վարդանյանին առաջարկել է ստանձնել պետնախարարի պաշտոնը։

«Я считаю, что это важное событие во внутриполитической жизни Арцаха ». В беседе с Radar Armenia депутат Арам Арутюнян от фракции Национального Собрания Нагорного Карабаха «Свободная родина» высказал свое мнение, коснувшись рекомендации президента Араика Арутюняна назначить Рубена Варданяна госминистром.
По словам депутата от Арцаха, положительные сигналы, связанны не с предложением о назначении, а в целом с переездом Рубена Варданяна в Арцах.
Арутюнян надеется, что это решение будет заразительным для других армян, имеющих различные достижения в мире. « Я надеюсь, что Рубен Варданян примет предложение президента. Общественные настроения также положительны, есть надежда, что Варданян примет это предложение ", - говорит депутат.
На вопрос: считаете ли вы вероятным, что Рубен Варданян может в ближайшее время занять пост президента Арцаха, Арутюнян ответил, что в стране есть избранный президент, и такой вопрос не стоит на повестке дня.
Мы попытались узнать у Арама Арутюняна, на какую должность будет назначен нынешний госминистр Артак Бегларян. Бегларян - опытный сотрудник, и президент в своем выступлении сказал, что это предложение не означает, что он недоволен Артаком Бегларяном . Думаю, Бегларяну предстоит еще многое сделать и он обязательно найдет свое место ", - сказал Арам Арутюнян.
Напомним, вчера президент Арцаха Араик Арутюнян сообщил, что Рубену Варданяну, российско-армянскому бизнесмену, переехавшему в Арцах, предложено занять пост государственного министра.