ՀՅԴ-ն չի կարո՞ղ առանց պատմություն կեղծելու
ՀՅԴ հիմնադրման 131-ամյակի միջոցառմանը ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանի ելույթը լի էր տարատեսակ պատմական աղավաղումներով ու մանիպուլյացիաներով։
Հիշատակելով 1990-ականների ՀՅԴ գործունեության մասին՝ Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարել է. «Կրկին փորձ արվեց կասեցնելու կազմակերպության գործունեությունը Հայրենիքում։ 1998թ. Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հեռացումից հետո, դադարեցին հալածանքները Դաշնակցության նկատմամբ: ՀՅԴ-ն արդարացվեց»։ Կարելի է 1990-ականներին կատարվածը տարբեր կերպ մեկնաբանել, բայց փաստերը խեղաթյուրելն անթույլատրելի է։ Իսկ որ ՀՅԴ-ականները խեղաթյուրում են փաստերը, միանշանակ է. մասնավորապես, երբ խոսում են ՀՅԴ-ի՝ 1998թ. «արդարացման» մասին։
Իրականում «Դրո» և «30+1» գործերով դատապարտված ՀՅԴ-ականներից որևէ մեկը ոչ 1998թ., ոչ էլ դրանից հետո չի արդարացվել. սա անհերքելի փաստ է։ Պարզապես, 1998թ. իշխանափոխությունից հետո ՀՅԴ-ականները դուրս եկան բանտերից՝ «իրադրության փոփոխության» հիմնավորմամբ։ Իսկ այդ գործերով դատապարտվածների մի մասը, ինչպես օրինակ, Արմենակ Մնջոյանն ու Արսեն Արծրունին, շարունակեցին մնալ բանտում անգամ այն ժամանակ, երբ ՀՅԴ-ն իշխող կոալիցիայի մաս էր կազմում։ Նաև հիշեցնենք՝ ինչի համար էին դատապարտվել ՀՅԴ-ականները և 1990-ականներին ինչո՞ւ էին կասեցրել այդ կուսակցության գործունեությունը։
«Դրո» գործով մեղադրական եզրակացությունից մեկ հատված. «ՀՅԴ անդամների նկատմամբ ոտնձգություններ կատարած, ՀՅԴ կուսակցական գաղափարներին դավաճանած, կուսակցության նկատմամբ վնասարար գործունեություն ծավալած առանձին անձանց վրա հարձակվելու, ահաբեկչություն կատարելու և հաշվեհարդար տեսնելու, ինչպես նաև անօրինական տնտեսական գործունեություն ծավալելու և թմրաբիզնեսով զբաղվելու նպատակով մեղադրյալներ Հրանտ Մարգարյանն ու Արսեն Արծրունին 1992թ. դեկտեմբերին ՀՅԴ ապահովական խորհրդի կազմում ստեղծել են «Դրո» անվանումով գաղտնի հետախուզական կառույց՝ կայուն զինված բանդա, որի անդամները գաղտնի հետապնդել և հավաքագրել են մարդկանց…»։ Մեղադրական եզրակացությունից տեղեկանում ենք, որ ՀՅԴ ներսում գործունեություն ծավալած «Դրո» կառույցը երկու խոշոր գործողություն է իրականացրել՝ «Քերոբ» և «Թոփ-1» անուններով։ «Քերոբ» գործողության հետևանքով 1993թ. հոկտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը «Դրո» կառույցի անդամների կողմից սպանվել են ՀՀ քաղաքացիներ Աշոտ Ներսիսյանն ու նրա կինը՝ Նունե Մարուքյանը, իսկ 1994թ. մայիսի 2-ին «Թոփ-1» գործողության արդյունքում սպանվել է դաշնակցական Գագիկ Սահակյանը։
Մեկ հատված էլ 30+1-ի գործի վերաբերյալ ՀՀ ազգային անվտանգության նախարարության հաղորդագրությունից. 1995թ. հուլիսի 29-ին ԱԱ նախարարությունը տեղեկացրել է. «ԱԱ և ՆԳ նախարարությունների համապատասխան ծառայությունների համատեղ գործողությունների ընթացքում 1995թ. հուլիսի 28-ի լույս 29-ի գիշերը Երևանում վնասազերծվել է հանցավոր ահաբեկչական խումբ, որը ծրագրել էր հուլիսի 29-ին ԱԺ կրկնական ընտրությունների օրը իրականացնել մի շարք ահաբեկչական գործողություններ երկրի հայտնի քաղաքական գործիչների դեմ։ Ահաբեկիչները ձերբակալման պահին ցույց են տվել զինված դիմադրություն։ Շուրջ տասը րոպե տևած փոխհրաձգության արդյունքում ՆԳՆ զինծառայողների շարքում կան վիրավորներ (ՆԳՆ երկու աշխատակից այդ օրը ստացած վնասվածքներից մահացել էր)։ Առայժմ ձերբակալված է ահաբեկչական խմբի 9 անդամ, որոնց թվում ՀՅԴ բյուրոյի անդամներ։ Խմբի ևս մի քանի անդամներ գտնվում են հետախուզման մեջ»:
Ի դեպ, 1995թ. ՀՀ ԱԱ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնում էր Սերժ Սարգսյանը, որը շաբաթ օրը մասնակցում էր ՀՅԴ հիմնադրման տոնակատարություններին ու լսում էր պատմության խեղաթյուրման հերթական դրսևորումները։
Հ.Գ. ՀՅԴ-ի՝ կուսակցական գործունեության վերականգնումը 1998թ. Հայաստանում, ի դեպ, մեկնարկել էր մեկ տարի առաջ, երբ այդ ժամանակվա իշխանությունների և ՀՅԴ-ի միջև բանակցություններ էին ընթանում՝ «Հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքին համապատասխան գրանցվելու և կուսակցական կառույց ձևավորելու միջոցով Հայաստանում գործունեությունը վերսկսելու ուղղությամբ։ Ի տարբերություն ՀՅԴ գործիչներին բանտից ազատ արձակելու ոչ օրինական պրակտիկայի՝ 1998թ. ՀՅԴ կուսակցությունը իր կառույցն ու կանոնադրությունը համապատասխանեցրեց ՀՀ օրենսդրությանը, այսինքն՝ շտկեց նախկին հակասությունն օրենքի հետ, ինչի արդյունքում՝ օրինական գործունեություն ծավալելու հնարավորություն ստացավ։
Այնպես որ, ՀՅԴ-ն Հայաստանում ո՛չ դատապարտվել է, ո՛չ էլ արդարացվել։ Կուսակցության առանձին գործիչներ բանտից ազատվել են սոսկ իրադրության փոփոխության պատճառով, իսկ շատերը շարունակել են մնալ բանտում իրենց մեղսագրված մեղադրանքներով։ Կուսակցությունն էլ գործունեության հնարավորություն է ստացել օրենքին համապատասխան կառույց և կանոնադրություն ունենալու արդյունքում։

АРФД не может без фальсификаций истории
Выступление представителя Верховного Совета АРФД, вице-спикера НС Ишхана Сагателяна на мероприятии, посвященном 131-й годовщине образования АРФД, было насыщено различными историческими искажениями и манипуляциями.
Касаясь деятельности АРФД в 1990-е годы, Ишхан Сагателян заявил. "Была осуществлена очередная попытка приостановить деятельность организации на Родине. В 1998 г. после ухода Левона Тер-Петросяна преследование АРФД прекратилось. АРФД была оправдана».
То, что произошло в 1990-е годы, можно трактовать по-разному, но искажать факты недопустимо. А то, что члены АРФД искажают факты это однозначно, особенно когда речь идет о так называемом  "оправдании" 1998 года.
На самом же деле ни один из членов АРФД, осужденных по делам «Дро» и «30+1», не был оправдан ни в 1998 году, ни после этого. Это неоспоримый факт. Просто в 1998 г. после смены власти члены АРФД были освобождены из тюрем на основании «смены реалий». А некоторые из осужденных по этим делам, такие как Арменак Мнджоян и Арсен Арцруни, и вовсе продолжали оставаться в тюрьме даже тогда, когда АРФД была частью правящей коалиции.
Кстати напомним, за что были осуждены члены АРФД и за что была приостановлена деятельность этой партии в 1990-е годы.
Выдержка из обвинительного заключения по делу «Дро»:
Преследовавшие членов АРФД, предавшие партийные идеи АРФД, совершившие целенаправленную, вредоносную деятельность против партии АРФД, совершившие разбойные нападения на отдельных лиц, а также обвиняемые в занятиях незаконной экономической деятельностью и причастности к незаконному обороту наркотиков
Грант Маргарян и Арсен Арцруни в декабре 1992 года при Совете безопасности АРФД создали секретную разведывательную структуру под названием «Дро»,  вооруженную группировку, члены которой тайно преследовали и вербовали людей.
Из обвинительного заключения мы узнаем, что структура «Дро», действовавшая в составе АРФД, провела две крупные операции под названиями «Кероб» и «Топ-1». В результате операции "Кероб" проведенной в ночь на 13 октября 1993 года были убиты граждане РА Ашот Нерсисян и его супруга Нунэ Марукян. А 2 мая 1994 года в результате операции «Топ-1 был убит член АРФ Дашнакцутюн Гагик Саакян.
Выдержка из сообщения Министерства национальной безопасности РА по делу 30+1. 29 июля 1995 года МНБ Армении сообщило: «В ходе совместных действий соответствующих служб МНБ в ночь на 29 июля 1995 года в Ереване была обезврежена преступная террористическая группа, планировавшая совершить ряд терактов против видных политиков страны в день повторных выборов 29 июля. При задержании террористы оказали вооруженное сопротивление. В результате перестрелки, длившейся около десяти минут, среди военнослужащих МВД есть раненые (в тот день от полученных ранений скончались двое сотрудников МВД). На данный момент задержано 9 членов террористической группы, в том числе члены  бюро АРФД, еще несколько членов группировки разыскиваются.
Кстати, в 1995 г. Пост министра национальной безопасности РА занимал Серж Саргсян, который в субботу также принимал участие в торжествах по случаю основания АРФД и выслушивал очередные искажения истории.
P.S. Следует заметить, что восстановление деятельности партии АРФД 1998 года началось за год до этого, когда велись переговоры между "АРФД" и тогдашними властями о легитимной регистрации в соответствии с Законом РА "Об общественно-политических организациях" и возобновлении деятельности в Армении путем создания партии. В отличие от незаконной практики освобождения из мест лишения свободы деятелей АРФД, в 1998 г. Партия АРФД привела свою структуру и устав в соответствие с законодательством РА, то есть устранила прежнее противоречие с законом, в результате чего получила возможность осуществлять легальную деятельность.
Таким образом, АРФД в Армении не была ни осуждена, ни оправдана. Некоторые члены партии были освобождены из тюрьмы только в связи с изменением тогдашней обстановки в стране, а многие продолжали оставаться в тюрьме по предъявленному им обвинению. Ну а партия получила возможность продолжения деятельности в результате наличия надлежащей структуры и устава в соответствии с законом РА.