Ընկերոջս՝ Վահե Շահվերդյանի հիշատակին. Լևոն Տեր-Պետրոսյան
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը տաղանդաշատ թատերական գործչի և իր ընկերոջ՝ Վահե Շահվերդյանի հիշատակին հոդված է հրապարակել: Այն ներկայացնում ենք ստորև.
«Վահեին (Ֆլոբերին) ճանաչում եմ 1959 թվականից, երբ երկուսս էլ Պիոներ պալատի թատերական խմբի, իսկ հետագայում նաև Ալյումինագործների մշակույթի տան ժողովրդական թատրոնի խաղընկերներ էինք: 1963 թվականին թե՛ ես, թե՛ նա որոշել էինք ընդունվել Թատերական ինստիտուտ: Բայց մեր բախտից ինստիտուտն այդ տարի ընունելություն չկազմակերպեց:
Վահեն ընդունվեց Երևանի պետհամալսարանի ֆիզմաթ ֆալուլտետ, իսկ ես՝ բանասիրական ֆակուլտետի արաբական բաժին: Վահեն ավելի հետևողական գտնվեց և երկու տարի անց լքեց համալսարանն ու ընդունվեց Թատերական ինստիտուտ: Այդպես մեր ճամփաները բաժանվեցին, բայց մեր ընկերությունը շարունակվեց մինչև այս պահը:
Վահեի տաղանդը և վաստակը ես չէ, որ պետք է գնահատեմ:
Դրանք գնահատել են թատերական հանրույթը և ժողովուրդը: Խորապես ցավակցում եմ նրա հարազատներին, գործընկերներին և մեր ողջ ժողովրդին՝ նման տաղանդաշատ արվեստագետին և հրաշալի մարդուն կորցնելու առիթով»:

Памяти моего друга Ваге Шахвердяна. Левон Тер-Петросян
Левон Тер-Петросян опубликовал статью в память о талантливом театральном актере и его друге Ваге Шахвердяне. Мы представляем его ниже.
«Я знаком с Ваге (Флобером) с 1959 года, когда мы оба были одногруппниками в театральном коллективе Дворца пионеров, а позже в народном театре Дома культуры при алюминиевом заводе. В 1963 году и он, и я решили поступать в Театральный институт. По волею судьбы, в том году институт не организовал прием.
Ваге поступил на физико-математический факультет Ереванского государственного университета, а я поступил на арабское отделение филологического факультета. Ваге оказался более последователен и через два года бросил университет и поступил в театральный институт. Так мы разошлись, но наша дружба продолжалась до сих пор.
Не мне судить о таланте и заслугах Вахе.
Их оценила театральная общественность и народ. Выражаю глубочайшие соболезнования его родным, коллегам и всему нашему народу в связи с кончиной такого талантливого артиста и замечательного человека».