Հայաստանի կոմպոզիտորների միության մի շարք անդամներ պարգևատրվել են ԿԳՄՍՆ ոսկե մեդալով
Հայաստանի կոմպոզիտորների միության 90֊ամյա հոբելյանի կապակցությամբ և հայ երաժշտաարվեստում ունեցած նշանակալի ավանդի համար Հայաստանի կոմպոզիտորների միության (ՀԿՄ) անդամներ Քնարիկ Փիլոսյանը (երաժշտագետ), Նարինե Ավետիսյանը (երաժշտագետ), Գոհար Շագոյանը (երաժշտագետ), Գևորգ Հովհաննիսյանը (կոմպոզիտոր), Ջեննի Ասատրյանը (կոմպոզիտոր), Դավիթ Հալաջյանը (կոմպոզիտոր) և Ավետիս Բերբերյանը (կոմպոզիտոր) պարգևատրվել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ոսկե մեդալով:
Հանդիսավոր արարողության ժամանակ միության երախտավորների պարգևները հանձնել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Նշենք, որ Հայաստանի կոմպոզիտորների միության 90-ամյա հոբելյանի շրջանակում իրականացվել են բազմաբովանդակ նախագծեր: Շարքը մեկնարկել է ՀԿՄ «Երիտասարդական ֆորումի» «12 հնչյուն» կրթական նախագծով, որի շրջանակում Երևանի ավելի քան մեկ տասնյակ երաժշտական ու արվեստի դպրոցներում ներկայացվել են երիտասարդ հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործական ձեռքբերումները: Սովորողները ծանոթացել են նոր կոմպոզիցիոն տեխնոլոգիաների առանձնահատկություններին:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ կայացել է Էդվարդ Միրզոյանի անվան պատանի կոմպոզիտորների ամենամյա մրցույթը, որն անցկացվում է արդեն 9-րդ տարին անընդմեջ: Հայաստանից և սփյուռքից շուրջ 15 պատանի ստեղծագործողներ Կոմպոզիտորների միությունում ներկայացրել են իրենց ստեղծագործությունները:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ իրականացվել է միության 90-ամյակին նվիրված փառատոն. շուրջ 45 ստեղծագործություն, այդ թվում՝ սիմֆոնիկ, երգչախմբային, կամերային, ներկայացվել են երաժշտասեր հանրությանը: Փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը կայացել է միության վերանորոգված համերգասրահում, իսկ ճեմասրահում բացվել է միության արխիվային նյութերի ցուցահանդեսը: Արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն ու նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը: Իր տեսակով բացառիկ այս փառատոնում ընդգրկվել են Հայաստանի առաջատար երաժշտական կոլեկտիվները, մենակատարները, առաջին անգամ մեծամասշտաբ նախագծում մասնակցություն է ունեցել նաև մարզային նվագախումբը: 7 համերգների ընթացքում տեղի է ունեցել 25 պրեմիերա:
Հոբելյանական տարվա անբաժան իրադարձություններից էր Երևանի մետրոպոլիտենում կազմակերպված ցուցահանդեսը՝ նախարարության աջակցությամբ և Հայաստանի ազգային արխիվի, մետրոպոլիտենի համագործակցությամբ: Այս ցուցադրության շրջանակում առաջին անգամ ներկայացվել են միության արխիվային նյութերը, բացառիկ լուսանկարներ և փաստաթղթեր: Հոբելյանական հագեցած ծրագրի ընթացքում Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանն անցկացվել է տարվա սկզբին հայտարարված լարային նվագախմբի ստեղծագործությունների մրցույթի եզրափակիչ փուլը. ստեղծագործությունները հնչել են Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի կատարմամբ:
Տարվա ընթացքում կարևորագույն միջոցառումներից էր «Գալուստ Կիւլպէնկեան» հիմնադրամի աջակցությամբ կայացած համերգային շրջագայությունը՝ Տավուշի, Սյունիքի մարզերի սահմանամերձ գյուղեր և Արցախ: Հայ կոմպոզիտորների պատվիրակությունն ավելի քան մեկ տասնյակ համերգներով հանդես է եկել սահմանապահ գյուղերում՝ նպաստելով արվեստի հասանելիությունն այդ բնակավայրերում:

Several Union of Composers of Armenia members were awarded the gold medal of the Armenian Composers' Union
On the occasion of the 90th anniversary of the Union of Composers of Armenia and for their significant contribution to Armenian musical art, members of the Union of Composers of Armenia (CAU) Knarik Pilosyan (musicologist), Narine Avetisyan (musicologist), Gohar Shagoyan (musicologist), Gevorg Hovhannisyan (composer), Jenny Asatryan (composer) ), Davit Halajyan (composer) and Avetis Berberyan (composer) were awarded the gold medal of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
During the solemn ceremony, Ara Khzmalyan, Deputy Minister of the Ministry of Education, Culture, Sports, and Science of the Republic of Armenia, handed over the awards to the grateful ones of the Union.
It should be noted that multi-content projects were implemented within the 90th jubilee of the Union of Composers of Armenia. The series started with the "12 Sounds" educational project of the CMA "Youth Forum," within the framework of which the creative achievements of young Armenian composers were presented in more than a dozen music and art schools in Yerevan. Learners got acquainted with the features of new compositional technologies.
The annual competition of young composers named after Edward Mirzoyan was held with the support of the RA Ministry of Education and Culture, which has been held for the 9th year in a row. About 15 young composers from Armenia and the Diaspora presented their works at the Union of Composers.
A festival dedicated to the 90th anniversary of the Union was held with the support of the RA Ministry of Education and Culture. About 45 works, including symphonic, choral, and chamber, were presented to the music-loving public. The solemn opening ceremony of the festival was held in the renovated concert hall of the Union, and the exhibition of archival materials of the Union was opened in the foyer. The ceremony was attended by RA MESCS Minister Vahram Dumanyan and Deputy Minister Ara Khzmalyan. The leading music collectives and soloists of Armenia were included in this festival, which is unique. The regional orchestra took part in a large-scale project for the first time. During seven concerts, 25 premieres took place.
One of the integral events of the anniversary year was the exhibition organized in the Yerevan Metro with the support of the Ministry and the cooperation of the National Archives of Armenia and the Metro. This exhibition's archive materials, exclusive photographs, and documents of the Union were presented for the first time. During the complete jubilee program, the final stage of the string orchestra composition competition announced at the beginning of the year was held at the Komitas House of Chamber Music. The Armenian State Chamber Orchestra performed the works.
One of the most important events during the year was the concert tour supported by the "Galust Külpenkean" Foundation to the border villages of Tavush, Syunik marzes, and Artsakh. The delegation of Armenian composers performed more than a dozen concerts in the border villages, promoting access to art in those settlements.