Լաչինը շրջանցող մայրուղու կառուցման հարցը դեռևս գտնվում է քննարկման փուլում. ՏԿԵՆ
2020թ. նոյեմբերի 9/10-ի եռակողմ հայտարարության մեջ Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու կառուցման մասին դրույթ կար։ Ընդ որում, դրանում նշված էր նաև վերջնաժամկետ՝ երեք տարվա ընթացքում։
Ըստ հայտարարության. «Կողմերի համաձայնությամբ, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև կապն ապահովելու համար առաջիկա երեք տարիների ընթացքում պիտի հաստատվի Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու կառուցման նախագիծ, որից հետո ռուսական խաղաղապահ զորակազմը կվերատեղակայվի՝ այդ երթուղին պաշտպանելու համար»:
Օրերս հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանը սկսել է Լաչինը շրջանցող 32կմ երկարության մայրուղու կառուցումը։
Radar Armenia-ն ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից հետաքրքրվեց՝ հայկական կողմն արդյո՞ք սկսել է աշխատանքները, և եթե այո՝ ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում։ Ըստ նախարարության. «Հայտնում ենք, որ խնդրո առարկայի վերաբերյալ հարցը դեռևս գտնվում է քննարկման փուլում, այլ տեղեկատվություն այս պահին առկա չէ»։

Вопрос строительства автодороги в обход Лачина пока на стадии обсуждения. Министерство
Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 г. содержало положение о строительстве нового маршрута по Лачинскому коридору. Кроме того, был упомянут конкретный срок в три года.
Согласно соглашению. «По договоренности сторон, для обеспечения связи между Нагорным Карабахом и Арменией в течение ближайших трех лет должен быть утвержден проект строительства новой трассы в обход Лачинского коридора, после чего российские миротворцы будут передислоцированы для охраны данного маршрут."
На днях стало известно, что в Азербайджане началось строительство 32-километровой автодороги в обход Лачина.
Radar Armenia поинтересовался в Министерстве территориального управления и инфраструктур РА , приступила ли армянская сторона к работам, и если да, то какие шаги предпринимаются.В министерстве ответили. «Сообщаем, что вопрос по данному вопросу находится на стадии обсуждения, другой информации на данный момент нет».