Armenia became a full member of the NBEF (PHOTOS)
Yerevan Municipality reports that the 23rd European Congress of Internal Medicine and the Assembly of the European Federation were held in Florence, Italy, on March 5-8, 2025. The Armenian Association of Internal Medicine invited and participated in the event the Head of the Health Department of the Yerevan Municipality Staff Davit Karapetyan, Deputy Head of the Department, Armine Zohrabyan, and the directors of four medical institutions operating under the jurisdiction of the Yerevan Municipality.
During the Assembly of the European Federation, the Armenian Association of Internal Medicine was unanimously elected a full member of the European Federation of Internal Medicine, and the Republic of Armenia became the 43rd member country.
The 6-year activities of the Armenian Association of Internal Medicine were presented in the field of professional development of doctors in internal medicine, exchange of knowledge and experience, the development of preventive and longevity medicine, and the development and deployment of standards and guidelines for the diagnosis and treatment of internal diseases in Armenia.