RA Minister of Justice Srbuhi Galyan received US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia Christina Quinn. Srbuhi Galyan discussed the agenda of her working visit to Washington on April 7-11 with the US Ambassador.
The parties discussed the work on creating a legal framework regulating relations between the Republic of Armenia and the US regarding the extradition of criminals and the transfer of convicts, as well as the planned meeting with the leadership of the US National Bureau of Narcotics Control and Law Enforcement Cooperation. The Minister of Justice and the US Ambassador also discussed issues related to the bilateral agenda.
RA Minister of Justice Srbuhi Galyan will participate in the “Partnership for the Fight against Corruption” international conference in the United States of America (Washington) on April 7-11.