US Ambassador to Armenia Kristina Kvien wrote on her social media page:
"This week, I visited Syunik with our partners and friends.
During meetings with Governor Robert Ghukasyan and local officials, we discussed the challenges and opportunities in the region. In Goris, I visited representatives of the European Union Monitoring Mission to reaffirm US support for Armenia's territorial integrity and emphasize the importance of establishing lasting peace between Armenia and Azerbaijan.
I also visited the American companies ContourGlobal Hydro Cascade CJSC and GTB Steel, which, as major American investors in Armenia, contribute to Armenia's economic diversification, energy security, and industrial growth through American innovation and technology.
I thank the people of Syunik for their hospitality. I will visit Syunik again soon."
“I had the opportunity to visit Syunik this week and checked in with friends and partners.
— US Embassy, Armenia (@usembarmenia) March 28, 2025
In meetings with Syunik Governor Robert Ghukasyan and local officials, I discussed regional challenges and opportunities. In Goris, I visited the European Union Mission in Armenia (EUMA)… pic.twitter.com/kv56we9zD2