They touched upon the processes being carried out against ethnic Armenians held in Azerbaijan
Human Rights Defender Anahit Manasyan is on a working visit to Strasbourg. Within the framework of the visit, on March 27, the Defender met with the Secretary General of the Council of Europe, Alain Berset.
The interlocutors discussed several issues related to the field of human rights protection.
Anahit Manasyan discussed human rights issues in Armenia and the challenges facing the Human Rights Defender institution.
In her speech, the RA Human Rights Defender referred to the problematic nature of the processes carried out against ethnic Armenians arbitrarily detained in Azerbaijan from a human rights perspective and the importance of their immediate release.
At the end of the meeting, Anahit Manasyan highlighted the stable and constructive cooperation of the Human Rights Defender institution with the Council of Europe, emphasizing the role of the CoE programs in developing various areas of human rights protection in Armenia.