Pashinyan considered the German President's visit to Armenia historic
Prime Minister Nikol Pashinyan and Mrs. Anna Hakobyan hosted German President Frank-Walter Steinmeier and Mrs. Elke Budenbender, who are on an official visit to Armenia, at the government. The Prime Minister of Armenia and the German President met in expanded formats, and Anna Hakobyan and Elke Budenbender also had a private conversation.
Nikol Pashinyan welcomed Mr. Steinmeier's visit to the Republic of Armenia and noted that it is historic, as it is the first visit of the German President to our country. The Prime Minister emphasized that Armenia and Germany have active and deepening cooperation. In this regard, the Head of State emphasized Germany's support for the democratic reform agenda of the RA Government and expressed gratitude for Frank-Walter Steinmeier's efforts in this direction.
The German President expressed gratitude for the warm hospitality and noted that his country attaches importance to deepening multi-sectoral cooperation with Armenia. Frank-Walter Steinmeier considered collaboration in economy, investments, infrastructure development, energy, tourism, education, and culture promising. The German President expressed his country's support for the development of Armenia-EU cooperation and the effective implementation of the Armenian Government's reform agenda.
The interlocutors emphasized the need to realize the great potential for consistent development and deepening of bilateral relations, which can facilitate the activation of human contacts. In this context, Prime Minister Pashinyan emphasized the importance of the dialogue with the EU on visa liberalization.
Reference was made to coordinating the draft agreement "On the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan." The Armenian Prime Minister and the German President attached importance to the signing of the agreement to ensure peace and stability in the South Caucasus. Frank-Walter Steinmeier emphasized Germany's support for the Armenian Government's peace on the agenda.
Thoughts were also exchanged on the RA Government's "Crossroads of Peace" project and other issues of mutual interest.