Մշակվել է Երևանի ավտոճանապարհների վերանորոգման համապարփակ նախագիծ. Տիգրան Ավինյան
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ներկայացրել է մայրաքաղաքի ճանապարհների վերանորոգման աշխատանքները. «Արդեն ավարտվել է «Լամբադա» հանգույցի ստորգետնյա անցումի հիմնանորոգումը: Ընթացքում է «Փակ շուկայի» հարևանությամբ գտնվող ստորգետնյա անցումի վերանորոգման աշխատանքները, իսկ Մաշտոց-Լուսավորիչ-Պարոնյան խաչմերուկի ստորգետնյա անցումի վերանորոգումը նախատեսվում է սկսել 2023-ին:
Այս եռամսյակում շահագործման հանձնեցինք Խաչատրյան և Մամիկոնյանց փողոցները միացնող հատվածը, որն էական ազդեցություն ունի Կոմիտասի պողոտայի երթևեկության թեթևացման հարցում»:
Ըստ Ավինյանի՝ Երևանի ավտոճանապարհների վերանորոգման նպատակով առաջին անգամ մշակվել է համապարփակ նախագիծ, որն իր մեջ ներառում է 12 վարչական շրջանները և շուրջ 200 կմ ճանապարհ. «Այս նախագիծը մշակելիս ներգրավել ենք ճանապարհաշինության առաջատար մասնագետների, իրականացումը նախատեսվում է սկսել 2023 թվականից»:
Ավինյանը նաև տեղեկացրել է. «2023-ին նախատեսել ենք նաև սկսել դեպի մանկական երկաթուղի տանող երկու թունելների հիմնանորոգումը: Այժմ ծրագիրը գտնվում է նախագծային փուլում»:
Նա տեղեկացրել է, որ բարեկարգման աշխատանքներ են կատարվում Երևանի զբոսայգիներում. «Այժմ աշխատանքներ են ընթանում երկրորդ աշխարհամարտում տարած հաղթանակի 40-ամյակի հուշահամալիրի զբոսայգում: Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հարակից զբոսայգու բարեկարգումը կսկսվի մրցույթի ավարտից հետո: Երկու զբոսայգիներում էլ կառուցվելու են նաև շատրվանային համակարգեր»:

Заместитель мэра Еревана Тигран Авинян представил работы по ремонту дорог столицы. «Капитальный ремонт подземного перехода развязки «Ламбада» уже завершен. Продолжаются ремонтные работы подземного перехода в районе «Закрытого рынка», в 2023 году планируется начать ремонт подземного перехода на перекрестке Маштоц-Лусаворич-Паронян.
В этом квартале мы сдаем в эксплуатацию участок, соединяющий улицы Хачатряна и Мамиконянца, что существенно повлияет на разгрузку дорожного движения на проспекте Комитаса».
По словам Авиняна, с целью ремонта ереванских автомагистралей впервые был разработан комплексный проект, включающий 12 административных районов и около 200 км дорог. «При разработке этого проекта мы привлекли ведущих специалистов дорожного строительства, начало реализации планируется с 2023 года».
«В 2023 году мы также планируем начать капитальный ремонт двух тоннелей, ведущих к детской железной дороге. Сейчас программа находится на стадии проектирования» - сообщил Авинян.
Он сообщил, что в парках Еревана ведутся работы по благоустройству. «Сейчас ведутся работы в парке 40-летия Победы в ВОВ. Благоустройство сквера, прилегающего к храму Григория Просветителя, начнется после окончания конкурса. В обоих парках также будут построены фонтанные системы».