«Մենք ձևը կգտնենք և կքանդենք այդ կրպակները». Տիգրան Ավինյանը՝ ինքնակամ շինությունների մասին
«Երևանի վարչական շրջանների միջոցով մեր կողմից իրականացված ապամոնտաժումների հիմնական առաջնահերթությունները մայթերը, այգիները, հին կարուսելները, անճոռնի տեսք ունեցող կրպակներն են, որոնք պատմամշակությին շենքերի տեսքն են փչացնում և, Երևանիի ճարտարապետության տեսանկյունից, տեղ չունեն քաղաքում»,- այսօր տարեվերջան ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը՝ անդրադառնալով ապօրինի շինությունների ապամոնտաժման հետ կապված աշխատանքներին։
Փոխքաղաքապետի խոսքով՝ սա նաև կանխարգելիչ տրամաբանություն ունի, քանի որ քաղաքում, թեև փոքր չափով, բայց ինքնակամ շինությունների կառուցման փորձեր կատարվում են. «Վերջերս կառավարության որոշմամբ ստացանք լիազորություն, որով հնարավորություն ունենք բազմաբնակարան շենքերի տանիքներին կառուցված տարօրինակ կառույցները, նկուղներն ապամոնտաժելու»։
Ըստ Ավինյանի՝ պետք է մեր հոգեբանության մեջ վերանայումներ անենք։
«Օրինակ, այգիներ կային, որտեղ կային «մսի պասաժներ», դեղատուն, այգիներ կային, որտեղ գովազդային էկրաններն այնքան մեծ էին, որ անհասկանալի էր՝ դա այգու մասին է, թե էկրանի։ Մեր առաջնահերթությունը գալիս է նրանից, որ մենք քաղաքի նկատմամբ վերաբերմունքը ուզում ենք փոխել։ Եթե դու տանդ չես աղտոտում կամ տանդ միջանցքում մեծ կահույք չես դնում, ապա նույն տրամաբանությամբ քաղաքի մայթերին էլ կրպակ կամ շենք չպիտի կառուցես, կամ բազմաբնակարան շենքի տանիքին՝ առանձնատուն»,- ասաց փոխքաղաքապետը և հավելեց, որ կան համապատասխան նորմեր, և նման շինությունները սեյսմիկ, անվտանգային խնդիրներ են առաջացնում։
Տիգրան Ավինյանն ասաց, որ սա երկարաժամկետ գործընթաց է, պետք է մի կետից սկսել, և իրենք սկսել են։ Փոխքաղաքապետի խոսքով՝ իրենց նպատակը բոլոր ինքնակապ կառույցները քանդելը չէ։ «Կան ինքնակամ կառուցված բնակելի տներ, որը խորհրդային տարիներից ժառանգված խնդիր է, դա փուլառփուլ լուծելու ենք։ Իսկ ինչ վերաբերում է հանրային տարածքներում ինքնակամ շինություններին, վտանգավոր կառույցներին, մայթերին կառուցված շենքերին ու կրպակներին, առաջնահերթությունն այլ է։ Իսկ որտե՞ղ է հանրային շահը։ Այգիները հանգստի վայր են, ոչ թե ինչ որ մեկի փնթի բիզնես վարելու տեղ։ Եթե հանրային շահը այդտեղ է, մենք դրա հետևից ենք գնում, ոչ թե 25 տարի առաջ կառուցված տան հետևից»։
Անդրադառնալով որոշ անձանց կողմից իրավական հնարամտությանը, ովքեր պատմամշակությին շենքի կրպակը չապամոնտաժելու համար իրավական հնարքներ են փորձում գտնել, Տիգրան Ավինյանն ասաց․ «Ինչքան ուզում են պահպանեն, մենք ձևը կգտնենք և կքանդենք այդ կրպակները։ Եվ այդ տեսակ մարդիկ եթե անգամ ամենահնարամիտ իրավաբաններն էլ ունենան, թող վստահ լինեն՝ այդ հարցում մեզ հետ կոմպրոմիս չկա»։

"We will find a way and demolish those booths." Tigran Avinyan on voluntary constructions
"The main priorities of the dismantling carried out by us through the administrative districts of Yerevan are sidewalks, parks, old carousels, unsightly-looking kiosks, which spoil the appearance of historical and cultural buildings and, from the perspective of Yerevan's architecture, have no place in the city," declared Yerevan Deputy Mayor Tigran Tigran at the year-end press conference today. Avinyan referring to the works related to the dismantling of illegal buildings.
According to the deputy mayor, this also has a preventive logic because, in the city. However, on a small scale, there are attempts to build voluntary buildings, "Recently, by the government's decision, we received the authority, which allows us to dismantle the strange structures and basements built on the roofs of apartment buildings."
According to Avinyan, we should revise our psychology.
"For example, there were parks where there were "meat passages", a pharmacy, there were parks where advertising screens were so big that it was unclear whether it was about the park or the screen. Our priority comes from the fact that we want to change the attitude towards the city. If you don't pollute your house or don't put big furniture in the corridor of your house, then by the same logic, you shouldn't build a kiosk or a building on the sidewalks of the city, or a private house on the roof of an apartment building," said the deputy mayor and added that there are relevant norms, and such buildings cause seismic and safety problems.
Tigran Avinyan said that this is a long-term process, it is necessary to start from one point, and they have started. According to the deputy mayor, their goal is not to demolish all independent structure, "There are self-built residential houses, which is a problem inherited from the Soviet years. We will solve it step by step. As for voluntary constructions in public areas, dangerous structures, buildings and kiosks built on sidewalks, the priority is different. And where is the public interest? Parks are a place to relax, not a place to run someone's business. If the public interest is there, we go after it, not after a house built 25 years ago."
Referring to the legal ingenuity of some people who are trying to find legal tricks in order not to dismantle the kiosk of the historical and cultural building, Tigran Avinyan said: "As much as they want to keep, we will find a way and demolish those stalls. And even if such people have the most inventive lawyers, let them be sure that there is no compromise with us on this issue."