«Այսօր մենք հիշում ենք Մեծ եղեռնը»․ Թրամփ
Այսօր մենք հիշում ենք Մեծ եղեռնը և հարգում այն ​​մարդկանց հիշատակը, ովքեր տուժել են 20-րդ դարի ամենասարսափելի աղետներից մեկում, ասված է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ուղերձում՝
«1915թ. սկսած մեկուկես միլիոն հայեր արտաքսվեցին և մահվան դատապարտվեցին Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին: Այս հիշատակի օրը մենք ևս մեկ անգամ միանում ենք Ամերիկայի և ամբողջ աշխարհի հայ մեծ համայնքին՝ սգալով բազմաթիվ կորսված կյանքերի համար:
Ամեն տարի ապրիլի 24-ին մենք հիշում ենք ամերիկացի և հայ ժողովուրդների ամուր և անխզելի կապերը։ Մենք հպարտ ենք Հայկական և սիրիական օգնության ամերիկյան կոմիտեով, որը հիմնադրվել է 1915 թվականին, որը կենսականորեն մարդասիրական օգնություն է տրամադրել հայ փախստականներին, և երախտապարտ ենք հազարավոր ամերիկացիներին, ովքեր օգնել են իրենց տներից արտաքսված հայերին:
Այս օրը վկայում է հայ ժողովրդի ուժի ու տոկունության մասին՝ ողբերգության դեմ։ Մենք բախտավոր ենք, որ այդքան շատ հայեր բերել են իրենց հարուստ մշակույթը մեր ափեր և այդքան ներդրում են ունեցել մեր երկրում, այդ թվում՝ անվանի զինվորներ, հայտնի արվեստագետներ, նշանավոր ճարտարապետներ և հաջողակ ձեռներեցներ:
Զոհվածներին հիշելիս՝ իմ վարչակազմը հավատարիմ է մնում կրոնական ազատության և խոցելի փոքրամասնությունների պաշտպանությանը: Մենք ակնկալում ենք շարունակել մեր ռազմավարական գործընկերությունը Հայաստանի հետ և աջակցել տարածաշրջանային կայունությանը՝ ձգտելով հասնել կայուն բարգավաճման և անվտանգության»,- ասված է Թրամփի ուղերձում:

"Today, we remember the Armenian Genocide." Trump
Today, we remember the Armenian Genocide and honor the memory of those who suffered in one of the most terrible disasters of the 20th century, said US President Donald Trump in his message:
“Starting in 1915, one and a half million Armenians were deported and sentenced to death in the final years of the Ottoman Empire. On this day of remembrance, we once again join the great Armenian community in America and around the world in mourning the many lives lost.
Every year on April 24, we remember the strong and unbreakable bonds between the American and Armenian peoples. We are proud of the American Committee for Armenian and Syrian Relief, founded in 1915, which provided vital humanitarian assistance to Armenian refugees, and we are grateful to the thousands of Americans who helped Armenians expelled from their homes.
This day is a testament to the strength and resilience of the Armenian people in the face of tragedy. We are fortunate that so many Armenians have brought their rich culture to our shores and have made many contributions to our country, including distinguished soldiers, renowned artists, architects, and successful entrepreneurs.
As we remember those who have lost their lives, my administration remains committed to protecting religious freedom and vulnerable minorities. We look forward to continuing our strategic partnership with Armenia and supporting regional stability as we strive to achieve lasting prosperity and security,” Trump said in his message.