Ռուսաստանը գիշերային ժամերին հրթիռային և անօդաչու սարքերով հարվածել է Կիևին՝ սպանելով առնվազն ութ մարդու, վիրավորելով ավելի քան 70-ի և ավերելով մի շարք շենքեր. հայտնում է Reuters-ը։ Սա այս տարվա ընթացքում Ուկրաինայի մայրաքաղաքի վրա կատարված ամենախոշոր հարձակումն է։
Հարվածների հետևանքով բռնկվել են հրդեհներ։ Վիրավորների թվում է նաև վեց երեխա, իսկ որոշ քաղաքացիներ դեռևս մնում են փլատակների տակ, հայտնում են պաշտոնյաները։
Ուկրաինայի արտաքին գործերի փոխնախարար Անդրիյ Սիբիհան «X» հարթակում գրել է, որ այս «դաժան հարվածները» վկայում են՝ խաղաղությանը խոչընդոտող կողմը Ռուսաստանն է, ոչ թե Ուկրաինան։ Ռուսաստանի կողմից հարձակման վերաբերյալ պաշտոնական արձագանք դեռ չի ստացվել։
Կիևի քաղաքապետ Վիտալի Կլիչկոն հաստատել է ութ զոհի մասին տեղեկատվությունը, թեև նախնական տվյալներով նշվել էր ինը զոհ։

Russia has bombed Kyiv overnight with missiles and drones, killing at least eight people, wounding more than 70, and destroying several buildings, Reuters reports. It is the most significant attack on the Ukrainian capital this year.
The strikes have sparked fires. Six children are among the injured, and some civilians are still trapped under the rubble, officials say.
Ukrainian Deputy Foreign Minister Andriy Sibiha wrote on the X platform that the “brutal strikes” show that Russia, not Ukraine, is the one obstructing peace. There has been no official response from Russia to the attack.
Kyiv Mayor Vitali Klitschko confirmed the eight deaths, although initial reports had put the number at nine.