Ալիևը հայտարարել է, որ «Հայաստանի վերահսկողության տակ են գտնվում 8 գյուղեր, որոնք պետք է ազատագրել»
Ադրբեջանը չի մասնակցել Գրանադայի հանդիպմանը Ֆրանսիայի հայտնի դիրքորոշման պատճառով։ Այս մասին Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին զենք մատակարարելը մոտեցում է, որը ծառայում է նոր հակամարտություններին, ոչ թե խաղաղությանը:
Ադրբեջանի նախագահը նաև ընդգծել է, որ հենց «անջատողական ռեժիմն է ստիպել հայերին հեռանալ Ղարաբաղից»։ Նա նաև հիշեցրել է նախկին Հայկական ԽՍՀ տարածքում գտնվող ութ գյուղերի մասին և դրանք անվանել «դեռևս Հայաստանի կողմից օկուպացված՝ ընդգծելով դրանց ազատագրման անհրաժեշտությունը»։
Ալիևը հավելել է, որ աշխատանքներ են տարվում Ադրբեջանի և Իրանի միջև տարածաշրջանային տրանսպորտային միջանցք ստեղծելու ուղղությամբ։

Алиев заявил, что "под контролем Армении находятся 8 анклавов, которые необходимо освободить"
Азербайджан не участвовал во встрече в Гранаде из-за известной позиции Франции. Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в ходе телефонного разговора с главой Европейского совета Шарлем Мишелем.
По его словам, поставки оружия в Армению со стороны Франции – это подход, который служит новым конфликтам, а не миру.
Президент Азербайджана также подчеркнул, что именно "сепаратистский режим заставил армян покинуть Карабах". Он также напомнил о восьми анклавах на территории бывшей Армянской ССР и назвал их "по-прежнему оккупированными Арменией, подчеркнув необходимость их освобождения".
Алиев добавил, что ведутся работы по созданию регионального транспортного коридора между Азербайджаном и Ираном.