«Իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում հղի է լուրջ ապակայունացմամբ». ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Թասմագամբետովը հայտարարել է, որ  իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակում է լարված մնալ՝ ստեղծելով ապակայունացման վտանգ ՀԱՊԿ երկրներում։
«Կովկասյան տարածաշրջանում լարվածությունը պահպանվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկար տարիների հակասությունների արդյունքում։ Լեռնային Ղարաբաղում և հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի հետ կապված ռիսկերի պատճառով իրավիճակը հղի է լուրջ ապակայունացմամբ»,- ուրբաթ օրը ՀԱՊԿ քարտուղարության և համատեղ շտաբի ղեկավարության ընդլայնված նիստում ասել է Թասմագամբետովը։
Նա ընդգծել է, որ ՀԱՊԿ-ը մշտապես աշխատում է առկա և առաջացող մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին դիմակայելու մեխանիզմի կատարելագործման ուղղությամբ։

«Ситуация в Нагорном Карабахе чревата серьезной дестабилизацией». Генеральный секретарь ОДКБ
Генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов заявил, что ситуация в Нагорном Карабахе остается напряженной, что создает риск дестабилизации в странах ОДКБ.
«Напряженность в Кавказском регионе сохраняется в результате многолетних противоречий между Арменией и Азербайджаном. В связи с рисками, связанными с ситуацией в Нагорном Карабахе и на армяно-азербайджанской границе, ситуация чревата серьезной дестабилизацией", - сказал Тасмагамбетов на расширенном заседании руководства Секретариата и Объединенного штаба ОДКБ в пятницу.
Он подчеркнул, что в ОДКБ ведется постоянная работа по совершенствованию механизма борьбы с существующими и возникающими вызовами и угрозами.