Թեհրանի և Էր-Ռիադի միջև կապերի ստեղծումը փոխում է ռազմավարական հավասարակշռությունը տարածաշրջանում. Քիսինջեր
Սաուդյան Արաբիայի և Իրանի կողմից Չինաստանի միջնորդությամբ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը լրջորեն փոխում է ռազմավարական իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում․ նման կարծիք է հայտնել ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հենրի Քիսինջերը «The Washington Post»-ի արտաքին քաղաքականության հոդվածագիր Դեյվիդ Իգնեյսսին տված հարցազրույցում։
«Չինաստանը վերջին տարիներին հայտարարել է, որ պետք է մասնակցի աշխարհակարգի ստեղծմանը, այժմ նա կարևոր քայլ է կատարել այս ուղղությամբ»,- նշել է Քիսինջերը։
Խոսելով Թեհրանի դեմ իսրայելական կողմի ձեռնարկած միջոցների մասին՝ Քիսինջերն ընդգծել է, որ «Իրանի վրա ճնշում գործադրելիս այժմ պետք է հաշվի առնել Չինաստանի շահերը»։

The establishment of ties between Tehran and Riyadh changes the strategic balance in the region; Kissinger
17 March, 16:21
The agreement between Saudi Arabia and Iran on the settlement of relations with the mediation of China seriously changes the strategic situation in the Middle East. Former US Secretary of State Henry Kissinger expressed such an opinion in an interview with "The Washington Post" foreign policy columnist David Ignacy.
"China has announced in recent years that it should participate in the creation of the world order, now it has taken an important step in this direction," Kissinger noted.
Speaking about the measures taken by the Israeli side against Tehran, Kissinger emphasized that "China's interests must be taken into account when putting pressure on Iran."