Թուրքիան Ֆինլանդիայից և Շվեդիայից «հստակ քայլեր» է ակնկալում
«Թուրքիան ակնկալում է, որ Շվեդիան և Ֆինլանդիան կոնկրետ քայլեր կձեռնարկեն ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալու ուղղությամբ, քանի որ ահաբեկչության քարոզչությունն այս երկրներում դեռ շարունակվում է». այսօր հայտարարել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը։
«Մենք ուշադիր հետևում ենք Շվեդիայում և Ֆինլանդիայում տիրող իրավիճակին: Ցավոք, որոշ սադրիչ գործողություններ դեռևս առկա են այդ երկրներում: Ակնկալում ենք, որ և՛ Շվեդիան, և՛ Ֆինլանդիան կոնկրետ քայլեր կձեռնարկեն»,-լրագրողներին ասել է Աքարը:
Աքարն այդ մասին հայտնել է Ֆինլանդիայի պաշտպանության նախարար Անտի Կայկոնենի հետ հանդիպումից առաջ: Մայրաքաղաք Անկարայում բանակցությունների ընթացքում Աքարն ու Կայկոնենը կքննարկեն երկկողմ պաշտպանական և անվտանգության հարցեր, ինչպես նաև Ֆինլանդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու գործընթացը։
Ֆինլանդիան և Շվեդիան, դրդված Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիայից, հրաժարվել էին տասնամյակների չեզոքությունից ու մայիսին պաշտոնապես դիմել ՆԱՏՕ-ին՝ միանալու դաշինքին:

Turkey expects "clear steps" from Finland and Sweden
Today, Turkish Defense Minister Hulusi Akar announced, "Turkey expects that Sweden and Finland will take concrete steps towards becoming NATO members, as the propaganda of terrorism in these countries continues.
"We are closely following the situation in Sweden and Finland. Unfortunately, some subversive activities still exist in those countries. We expect Sweden and Finland to take concrete steps," Akar told reporters.
Akar announced this before the meeting with Finnish Defense Minister Antti Kaikkonen. During the talks in the Ankara capital, Akar and Kaikkonen will discuss bilateral defense and security issues and Finland's NATO membership process.
Spurred by Russia's aggression against Ukraine, Finland and Sweden abandoned decades of neutrality and formally applied to NATO in May to join the alliance.