Իրանը «Գազպրոմի» հետ 40 մլրդ դոլարի համաձայնագիր է ստորագրել. Իրանի նավթի նախարար
Իրանի նավթի նախարար Ջավադ Օուջին չորեքշաբթի լրագրողներին ասել է, որ ԻԻՀ և աշխարհի խոշորագույն ընկերություններից մեկի՝ ռուսական «Գազպրոմի» միջև ստորագրվել է 40 միլիարդ դոլարի համաձայնագիր։
Կառավարության նիստի շրջանակում Օուջին ասել է, որ նավթամթերքների փոխանակումն արդեն սկսվել է՝ հույս հայտնելով, որ գազի փոխանակման պայմանագիրը կկատարվի այս ձմռանը։
Նախարարի խոսքով՝ Իրանը և Ռուսաստանը նաև 4 միլիարդ դոլար արժողությամբ փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել՝ հանքավայրերի զարգացման համար։ Նա հավելեց, որ գրեթե 34 միլիարդ խորանարդ մետր պաշարներով Իրանում հեղուկ գազ չունենալը սխալ է։

Iran has signed a 40 billion dollar agreement with Gazprom. Minister of Oil of Iran
Iranian Oil Minister Javad Ouji told reporters on Wednesday that a $40 billion agreement was signed between Iran and one of the world's largest companies, Russian Gazprom.
On the sidelines of the government session, Ouji said that the exchange of oil products has already started, expressing hope that the gas exchange agreement will be implemented this winter.
According to the minister, Iran and Russia also signed a memorandum of understanding worth 4 billion dollars for the development of mines. He added that not having liquid gas in Iran, with almost 34 billion cubic meters of reserves, is a mistake.