Իրանը «Գազպրոմի» հետ 40 մլրդ դոլարի համաձայնագիր է ստորագրել. Իրանի նավթի նախարար
Իրանի նավթի նախարար Ջավադ Օուջին չորեքշաբթի լրագրողներին ասել է, որ ԻԻՀ և աշխարհի խոշորագույն ընկերություններից մեկի՝ ռուսական «Գազպրոմի» միջև ստորագրվել է 40 միլիարդ դոլարի համաձայնագիր։
Կառավարության նիստի շրջանակում Օուջին ասել է, որ նավթամթերքների փոխանակումն արդեն սկսվել է՝ հույս հայտնելով, որ գազի փոխանակման պայմանագիրը կկատարվի այս ձմռանը։
Նախարարի խոսքով՝ Իրանը և Ռուսաստանը նաև 4 միլիարդ դոլար արժողությամբ փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել՝ հանքավայրերի զարգացման համար։ Նա հավելեց, որ գրեթե 34 միլիարդ խորանարդ մետր պաշարներով Իրանում հեղուկ գազ չունենալը սխալ է։

Иран подписал с «Газпромом» соглашение на 40 миллиардов долларов. Министр нефти Ирана
Министр нефти Ирана Джавад Уджи сообщил журналистам в среду, что между Ираном и одной из крупнейших компаний мира, российской «Газпромом», было подписано соглашение на 40 миллиардов долларов.
В кулуарах заседания правительства Оджи сообщил, что обмен нефтепродуктами уже начался, выразив надежду, что соглашение об обмене газом будет реализовано этой зимой.
По словам министра, Иран и Россия также подписали меморандум о взаимопонимании на сумму 4 миллиарда долларов по разработке месторождений. Он добавил, что отсутствие в Иране сжиженного газа с запасами почти в 34 миллиарда кубометров является ошибкой.