Ռուս-ուկրաինական պատերազմի պատճառով Գերմանիան մինչև 200 մլրդ եվրո կկորցնի
Ուղիղ կես տարի շարունակվող ռուսական ներխուժումն Ուկրաինա զգալի վնաս կհասցնի գերմանական տնտեսությանը՝ երկար տարիների կտրվածքով։ Դրանում վստահ է տնտեսական հետազոտությունների գերմանական ինստիտուտի նախագահ Մարսել Ֆրացշերը: «Եթե 2022 թվականի սկզբին Գերմանիայում հնարավոր էին համարում ՀՆԱ-ի 4,5% աճը, ապա այժմ ակնկալում են 1,5%-ից ոչ ավելի ցուցանիշ»,- Reuters գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Ֆրացշերը։ Խոսքը մոտ 150-200 մլրդ եվրոյի գումարի մասին է։
Մարսել Ֆրացշերի խոսքով՝ գերմանական տնտեսությունում իրավիճակն այնքան դրամատիկ չի լինի, որքան կորոնավիրուսի պանդեմիայի սկզբում:

Due to the Russian-Ukrainian war, Germany will lose up to 200 billion euros
The damage suffered by the German economy due to the war in Ukraine will be felt for several more years.
The Russian invasion of Ukraine, which has been going on for exactly half a year, will cause significant damage to the German economy for many years. Marcel Fritscher, president of the German Institute for Economic Research, is sure of this. "If at the beginning of 2022 in Germany they considered 4.5% GDP growth possible, now they expect no more than 1.5%," said Fratzcher in an interview with Reuters. We are talking about the amount of about 150-200 billion euros.
According to Marcel Fritscher, the situation in the German economy will not be as dramatic as it was at the beginning of the coronavirus pandemic.