«STARMUS-VI»-ի շրջանակներում Հայաստան կայցելեն շուրջ հինգ տասնյակ աշխարհահռչակ գիտնականներ
Սեպտեմբերի 5-10-ը Հայաստանում կանցկացվի «Սթարմուս VI» միջազգային փառատոնը, որը նվիրված է Մարսի վրա Մարս 3 տիեզերակայանի առաջին վայրէջքի 50-ամյակին և կրում է «STARMUS VI. 50 տարի Մարսի վրա» խորագիրը։
«STARMUS-VI»-ի շրջանակներում Հայաստան են այցելելու շուրջ հինգ տասնյակ աշխարհահռչակ գիտնականներ, ինժեներներ, տիեզերագնացներ, երաժշտության և արվեստի համաշխարհային աստղեր, այդ թվում՝ Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ, համաշխարհային ճանաչում ունեցող գիտնականներ, երաժշտության ու արվեստի աստղեր, տեխնոլոգիական ոլորտի ականավոր ներկայացուցիչներ:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից հայտնում են, որ փառատոնի ծրագրում նախատեսվում է համագումարների ու գիտաժողովների շարք, բազմաբնույթ մշակութային միջոցառումներ, գիտական ճամբարներ, որոնք գիտությունը, արվեստն ու երաժշտությունը յուրովի կներկայացնեն հանրությանը Երևանում և մարզերում։
«Սթարմուս» միջազգային փառատոնը միավորում է գիտությունը, կրթությունը, արվեստն ու տեխնոլոգիաները և նպատակ ունի ոգեշնչել, կրթել գիտնականների նոր սերունդ՝ խթանելով նորը բացահայտելու մղումը:

Около пятидесяти всемирно известных ученых посетят Армению в рамках «STARMUS-VI»
С 5 по 10 сентября в Армении пройдет международный фестиваль Starmus VI, посвященный 50-летию первой посадки корабля Mars 3 на Марс. 50 лет на Марсе»
В рамках «STARMUS-VI» Армению посетят около 50 всемирно известных ученых, инженеров, космонавтов, мировых звезд музыки и искусства, в том числе лауреаты Нобелевской премии, ученые с мировым именем, звезды музыки и искусства, видные представители технологической сферы. ".
Министерство высокотехнологичной промышленности РА сообщает, что программа фестиваля предусматривает ряд конференций,  различных культурных мероприятий, научных лагерей, которые уникальным образом представят общественности науку, искусство и музыку в Ереване и регионах. .
Международный фестиваль Starmus объединяет науку, образование, искусство и технологии с целью вдохновить и обучить новое поколение ученых, поощряя стремление открывать что-то новое.