Ամեն ինչ նույնը թողնելը վերջանալու է Արցախի կորստով
«ԱՄՆ-ն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նոր նախագահող է նշանակում նախկին փոխպետքարտուղարին։ ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի եռանախագահողները հեռախոսազրույց են ունենում Փաշինյան-Ալիև բրյուսելյան հանդիպումից առաջ և հաստատում իրենց պատրաստակամությունը՝ ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորման առումով։ ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի դեսպանները մերժում են Ադրբեջանի ԱԳՆ հրավերը՝ այցելել Շուշի։ ԱՄՆ-ն հանդես է գալիս Արցախի կարգավիճակի հարցի լուծման մոտեցմամբ և կարևորում արցախայության՝ տեսակետ հայտնելու իրավունքը։ ՌԴ-ն և Ադրբեջանը համարում են կարգավիճակի հարցը լուծված ու դա հստակ արտահայտում են Մոսկվայում եռակողմ հանդիպումներից հետո՝ մամուլի ասուլիսներում և ԼՂ պատկանելության մասով Պուտինի հարցազրույցներում։ Ադրբեջանում ՌԴ դեսպանը սիրով ընդունում է հրավերը և այցելում Շուշի։ Սրանք փաստեր են և քննարկման թեմա չեն, բայց այս փաստերը հնարավորություն են տալիս եզրակացնելու, որ Բրյուսելում հանդիպման ժամանակ խնդիրը լինելու է կարգավիճակի և վերջնական կարգավորման շուրջ, որին փորձելու է հակադրվել Ալիևը և, բրյուսելյան հանդիպմանը ի հակադրություն, փորձվելու է կազմակերպել մոսկովյան հանդիպում, որում փորձելու են ճնշել Հայաստանին։
Լուծումը՝ հնարավոր տարբերակներով դուրս գալ ռուս-թուրքական պայմանավորվածությունների շրջանակից։ Արևմտյան քաղաքական, ռազմական և տնտեսական ազդեցությունը մեծացնելու նպատակով դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից, որովհետև ՌԴ-ն, միևնույն է, մեզ զենք չի վաճառում, ՀՀ անվտանգության ապահովման պարտավորությունները ՀԱՊԿ-ը չի կատարում, բայց ՀԱՊԿ-ում լինելը խանգարում է մեզ ավելի լուրջ ռազմական օգնություն տրամադրելուն, որ ուղիղ հայտարարել են թե ԱՄՆ-ի, թե Ֆրանսիայի դիվանագիտական ծառայությունները։ Ուսումնասիրելով ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի ռազմական աջակցության ցուցանիշները բարեկամ երկրներին, կարելի է համոզվել, որ ՀԱՊԿ-ից ազատվելու պարագայում արևմտյան ռազմական օգնությունը Հայաստանի համար տարեկան կարող է լինել 350-400 միլիոն դոլարի սահմաններում, և՝ ժամանակակից սպառազինությամբ։ Հավելենք ժամանակակից պատերազմների մարտավարության ու ռազմավարության ուսուցումը: Համոզված եմ, որ մեկ տարվա գումարով նման սպառազինությունը բավարար է, որ Բաքուն և Մոսկվան փոխեն իրենց տոնը՝ զսպելով ախորժակները։
Հ.Գ.
Գիտեմ, որ առաջարկս ռիսկային է, բայց ամեն ինչ նույնը թողնելը վերջանալու է Արցախի կորստով, ՀՀ սահմանների՝ ի վնաս մեզ, ռուսական քարտեզներով վերաձևմամբ և ՀՀ սուվերենության կորստով»։

Об этом на своей странице в Facebook написал председатель партии «Республика» Арам Саргсян.
«США назначают бывшего заместителя госсекретаря новым председателем Минской группы ОБСЕ. Сопредседатели США и Франции провели телефонный разговор перед встречей Пашинян-Алиев в Брюсселе и подтвердили свою готовность в плане мирного урегулирования нагорно-карабахской проблемы. Послы США и Франции отвергают приглашение МИД Азербайджана посетить Шуши. США выступают за подход к решению вопроса о статусе Арцаха и подчеркивают право арцахцев на выражение своего мнения. Россия и Азербайджан считают вопрос о статусе решенным и четко заявляют об этом после трехсторонних встреч в Москве, на пресс-конференциях и в интервью Путина по поводу принадлежности НК. Посол России в Азербайджане с радостью принимает приглашение и посещает Шуши. Это факты не подлежат обсуждению, но эти факты позволяют нам сделать вывод.
Решение – выйти за рамки российско-турецких договоренностей с возможными вариантами. В целях увеличения политического, военного и экономического влияния Запада выйти из ОДКБ, ибо РФ все равно не продает нам оружие, ОДКБ не выполняет своих обязательств по обеспечению безопасности Армении, а нахождение в ОДКБ мешает нам получить более серьезную военную помощь, тем более что дипломатические службы США и Франции прямо об этом заявили.
Изучая показатели военной поддержки США и Франции дружественным странам, можно убедиться, что в случае избавления от ОДКБ западная военная помощь Армении может находиться в пределах 350-400 млн долларов в год, и речь идёт о современном оружии. Добавим преподавание тактики и стратегии современных войн.
P.S.
Я знаю, что мое предложение рискованно, но если оставить все как есть, то это закончится потерей Арцаха, перекройкой границ Республики Армения в ущерб нам, с русскими картами и потерей суверенитета Республики Армения"