ՀՀ օդանավակայաններից 2022թ․ աննախադեպ քանակի ուղևորափոխադրումներ են իրականացվել
2022թ. ՀՀ օդանավակայաններից մեկնած և ժամանած ուղևորների թիվն աննախադեպ է եղել՝ 3 մլն 697 հազար 539 ուղևոր, որից ՀՀ-ՌԴ ավիաընկերություններով 1 մլն 458 հազար 718 ուղևոր է տեղափոխվել, հայկական ավիաընկերություններով՝ 916 հազար 524 ուղևոր, այլ երկրների ավիաընկերություններով՝ 1 մլն 322 հազար ուղևոր․ այս մասին ԱԺ-ում տեղեկացրել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Արմեն Սիմոնյանը։ Ըստ նրա՝ առաջին տասնյակը գլխավորում է Fly one ավիաընկերությունը, այնուհետ՝ ռուսական Azimut և Aeroflot ընկերությունները։
Պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի հարցին ի պատասխան՝ Սիմոնյանը տեղեկացրեց, որ Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) և Air Arabia խմբի համատեղ ձեռնարկություն հանդիսացող Հայաստանի ազգային ավիափոխադրող Fly Arna-ն հայկական ավիաընկերությունների մեջ չորրորդ հորիզոնականն է զբաղեցնում։ Փոխնախարարը պարզաբանեց, որ Fly Arna-ն իր չվերթները սկսել է 2022թ. ամռանից. «Կես տարի է փաստացի գործել»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ այդ ընթացքում ավիաընկերությունը տեղափոխել է 78 հազար 711 ուղևոր։

In 2022, an unprecedented number of passenger transports were carried out from RA airports
The number of passengers departing and arriving from RA airports in 2022 was unprecedented: 3 million 697 thousand 539 passengers, of which 1 million 458 thousand 718 passengers were transported by RA-RF airlines, 916 thousand 524 passengers by Armenian airlines, and 1 million 322 thousand passengers by airlines of other countries. Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan informed about this in the National Assembly. According to him, the airline Fly leads the top ten, followed by the Russian companies Azimut and Aeroflot.
In response to MP Sisak Gabrielyan's question, Simonyan informed that Fly Arna, a joint venture of the Armenian State Interest Fund (ANIF) and Air Arabia Group, ranks fourth among Armenian airlines. The deputy minister clarified that Fly Arna started its flights in the summer of 2022. "It has actually operated for half a year," he said, adding that the airline carried 78 thousand 711 passengers during that time.