Շրջանառության մեջ կդրվի կրթության ոլորտի ռազմավարության նախագիծը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Կրթության ոլորտի ռազմավարության նախագիծը:
Պատասխանատուներն անդրադառնալով նախագծին՝ նշել են, որ նրանում ներկայացված են կրթության մինչև 2026 և 2030 թվականների զարգացման տեսլականն ու նպատակները: Մասնավորապես, նախագիծն անդրադառնում է ծառայություններին, որոնք մատուցվում են նախադպրոցականից մինչև բարձրագույն կրթություն: Փաստաթղթում ներկայացված են նաև այն հիմնական թիրախները, որոնց այս ոլորտում ձգտելու է կառավարությունը վերը նշված ժամանակահատվածում:
Նախագծի համատեքստում անդրադարձ է կատարվել կրթության բովանդակությանը, չափորոշիչներին, նախադպրոցական, հանրակրթության, միջին մասնագիտական և բարձրագույն կրթության ոլորտում նախատեսվող ծրագրերին ու միջոցառումներին, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների զարգացման, բուհերի՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցման ու ակադեմիական քաղաքի հիմնմանն ուղղված աշխատանքներին:
Նախագծի շուրջ ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, ներկայացվել են մի շարք հարցադրումներ, դիտարկումներ ու առաջարկություններ:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ վարչապետը նշել է, որ բարձրացված հարցերի լուծման վերաբերյալ պատկերացումները պետք է ֆիքսել ռազմավարության մեջ: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է նախագիծը դնել շրջանառության մեջ՝ զուգահեռ այն լրամշակել՝ հաշվի առնելով ներկայացված խնդիրներն ու առաջարկությունները:

Проект стратегии сферы образования будет запущен в обращение
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден проект стратегии в сфере образования.
Касаясь проекта, чиновники отметили, что в нем представлены видение и цели развития образования до 2026 и 2030 года. В частности, проект касается услуг, предоставляемых от дошкольного до высшего образования. В документе представлены основные задачи, которые правительство будет преследовать в этой сфере в указанный период.
В контексте проекта речь шла о содержании образования, стандартах, программах и мероприятиях, предусмотренных в сфере дошкольного, общего, среднего профессионального и высшего образования, а также развития инфраструктуры, поднятия уровня образования в вузах в соответствии с международными стандартами и создание академического городка.
Вокруг проекта состоялся интересный обмен мнениями, прозвучал ряд вопросов, замечаний и предложений.
Подводя итоги встречи, Премьер-министр отметил, что идеи по решению поднятых вопросов должны быть закреплены в стратегии. Никол Пашинян поручил ввести проект в обращение, одновременно внести в него изменения с учетом представленных проблем и предложений.