«Ադրբեջանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի իր գործողությունների համար»․ Արարատ Միրզոյան
Հունվարի 24-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեում տեղի ունեցած քննարկմանը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես ասել է․
«Պարոն նախագահ, Առաջին հերթին, թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել այս ձևաչափով քննարկում անցկացնելու մեր խնդրանքը բավարարելու համար: Եվրոպական խորհրդարանի հարգելի անդամներ, հարգելի գործընկերներ, Կցանկանայի խոսքս շարունակել Եվրոպական խորհրդանանին ընդհանրապես, և ձեզանից յուրաքանչյուրին անհատապես երախտիքի անկեղծ խոսքեր հղելով՝ իմ երկրի համար կարևորագույն հարցերի շուրջ հստակ դիրքորոշումներ արտահայտելու համար:
Հայ ռազմագերիների խնդրի, մշակութային ժառանգության ոչնչացման և վերջերս Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման մարդասիրական հետևանքների վերաբերյալ վերջին երկու տարիների ընթացքում հրատապ քննարկումներն ու հայտարարությունների ընդունումը հանդիսանում են Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին սպառնացող աննախադեպ մարտահրավերներին համարժեք և օբյեկտիվ արձագանք՝ մարտահրավերներ, որոնք շարունակում են սպառնալ մեր տարածաշրջանի կայունությանն ու անվտանգությանը: Բոլոր այս մարտահրավերները գերազանց կերպով ամփոփվել են 2022 թվականի Ընդհանուր արտաքին ու անվտանգային քաղաքականության զեկույցում, ինչի համար կցանկանայի հատուկ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ՝ պարոն Մքալիսթեր և Եվրախորհրդարանի բոլոր այն անդամների, ովքեր աշխատել են այս զեկույցի վրա և նպաստել Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ՝ մեր տարածաշրջանում իրավիճակն օբյեկտիվորեն արտացոլող հատվածների ներառման համար:
Անշուշտ, ես ողջունում եմ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից հստակ հայտարարություններն ու տրված ամեն քվեն՝ հօգուտ հիշյալ մարդասիրական խնդիրների լուծմանը: Ձեր ձայնը լսվել է Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում։ Հուսով եմ, որ այն լսվել և հաշվի է առնվել նաև Բաքվում: Ես իրապես հուսով եմ, որ Եվրոպական խորհրդարանի օրինակով եվրոպական մյուս կառույցները ևս Հարավային Կովկասին վերաբերող հարցերում կդրսևորեն բավարար համարձակություն և արդարություն:
Եվրոպական միության, ներառյալ իր օրենսդիր մարմնի հաստատուն և հստակ ուղերձներն իսկապես կարևոր են: Նախ՝ ԵՄ շարունակում է հանդիսանալ Հայաստանի առաջնային գործընկերը՝ ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված ինստիտուտների զարգացման և բարեփոխումների մեր օրակարգին աջակցելու գործում, և երկրորդը, չնայած բոլոր մարտահրավերներին, մենք շարունակում ենք ընդլայնել մեր գործընկերության շրջանակը՝ հիմնվելով Եվրոպական միության՝ մեր տարածաշրջանում կայունությանը նպաստելու հանձնառության վրա։
Մենք հավատում ենք, որ մեր անվտանգային ճարտարապետությունը չի կարող լինել համապարփակ առանց մարդու իրավունքների պաշտպանության և ժողովրդավարության: Մեր ժողովրդի բարեկեցությունն ապահովելու նպատակով մենք իրականացրել ենք բարեփոխումներ՝ ուղղված մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ամրապնդմանը, արդյունավետ կառավարման ապահովմանը և կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքարին։ Ես շատ բան ունեմ ասելու ժողովրդավարական բարեփոխումների բնագավառում Հայաստանի ձեռքբերումների մասին, սակայն այսօր չեմ մանրամասնի ժամանակի սղության պատճառով։ Ես կարող եմ ձեզ վստահեցնել, որ մենք հաստատակամ ենք շարունակելու ժողովրդավարական բարեփոխումների ուղին և ակնկալում ենք մեր գործընկերների հետագա աջակցությունը:
Ինչ վերաբերում է մեր տարածաշրջանի կայունության գործում ԵՄ արժեքավոր ներդրմանը, ես կցանկանայի ողջունել ԵՄ խորհրդի կողմից նախօրեին կայացված որոշումը Հայաստան երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելություն գործուղելու վերաբերյալ։ Ուզում եմ ընդգծել, որ այս առաքելության նպատակը մարդկանց անվտանգությունն է՝ սահմանամերձ շրջաններում ապրողների, դպրոց հաճախող երեխաների, իրենց գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող մարդկանց և այն ընտանիքների, որոնք ցանկանում են ապրել իրենց տներում՝ չվախենալով թիրախում հայտնվելուց: Հստակ մարդիկ, հստակ դպրոցներ, հստակ տներ։
Վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանի կառավարությունը, ստանալով խաղաղության օրակարգն առաջ մղելու մեր քաղաքացիների քվեն, ինչպես նաև ունենալով Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու քաղաքական կամք՝ բարեխղճորեն ներգրավված է եղել բանակցություններում երեք տարբեր ուղղություններով. առաջինը՝ տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակում, երկրորդը՝ սահմանազատում և սահմանային անվտանգություն, և երրորդը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման կամ խաղաղության պայմանագիր։ Այս առումով, կցանկանայի ձեր ուշադրությունը հրավիրել հետևյալ մի քանի կետերի վրա։
Հաղորդակցությունների ապաշրջափակման աշխատանքային խմբի ձևավորումից անմիջապես հետո Ադրբեջանը, յուրովի մեկնաբանելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությունը, սկսեց արտատարածքային միջանցք պահանջել։ Ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը պատրաստ է բացել բոլոր հաղորդակցությունները հենց այն պահին, երբ Ադրբեջանը կընդունի, որ ճանապարհները պետք է գործեն այն պետությունների ինքնիշխանության և իրավասության ներքո, որոնցով անցնում են։
Սահմանազատման հանձնաժողովների ձևավորումից ամիսներ անց Ադրբեջանը ոչ միայն նոր տարածքային պահանջներ ներկայացրեց, այլև՝ փորձեց իր վերջին ագրեսիան հիմնավորել սահմանի՝ սահմանազատված չլինելու կեղծ փաստարկով: Զավեշտալիորեն, որ այս հանձնաժողովները ստեղծվել էին 2021 թվականի մայիսին Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական առաջին ներխուժումից հետո՝ նպատակ ունենալով նաև կանխել ցանկացած հետագա ռազմական գործողություն։
Երրորդ՝ մենք բանակցություններ ենք սկսել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ։ Ցավալիորեն, խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ հայկական կողմի առաջարկած հիմնարար առաջարկների ճնշող մեծամասնությունը մերժվել են Ադրբեջանի կողմից։
Առաջարկությունների թվում է պետական սահմանի սահմանազատման չափորոշիչների ճշգրտումը, քանի որ մենք կարծում ենք, որ առանց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջպետական սահմանի սահմանազատման վերաբերյալ հստակ համաձայնեցված չափորոշիչների իրական խաղաղությունն անհնար է: Հաջորդը պետական սահմանից զինված ուժերի դուրսբերումը և ապառազմականացված գոտու ստեղծումն է՝ հնարավոր հետագա էսկալացիան կանխելու համար, ինչպես նաև վստահության ամրապնդման միջոցները և անվտանգության մեխանիզմը, խաղաղության պայմանագրի երաշխավորի(ների) ինստիտուտը, որը կապահովի հանձնառությունների կատարումը։
Ընդհանրացնելով, Ադրբեջանն ակնկալում է, որ Հայաստանը միայն պետք է ընդունի իր բոլոր պահանջները, իսկ իր ուզածը չստանալու դեպքում, Ադրբեջանը օգտագործում է ճնշման բոլոր հնարավոր գործիքները. սկսած հայ ռազմագերիներին պատանդ պահելուց մինչև հայերի նկատմամբ պետականորեն հովանավորվող ատելության տարածում, ռազմատենչ հռետորաբանությունից մինչև ուժի կիրառում։
Մենք ընդունեցինք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը և Լեռնային Ղարաբաղի հարցը զուգահեռաբար, առանձին հարթություններով քննարկելու վերաբերյալ Ադրբեջանի առաջարկը։ Հակառակ դրան, Ադրբեջանը սկսեց պնդել, որ Լեռնային Ղարաբաղն իրենց ներքին խնդիրն է՝ հակադրվելով Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև բանակցությունների միջազգային մեխանիզմ ստեղծելու Հայաստանի առարկայական առաջարկին։
Հասկանալի է նաև, որ մինչ այժմ Ադրբեջանի գործողությունները, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, ևս մեկ անգամ ապացուցեցին միջազգային ներգրավվածության բացարձակ անհրաժեշտությունը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության խնդիրների լուծման համար:
Հենց այս պահին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը շարունակում է գտնվել անմարդկային շրջափակման մեջ, Լաչինի միջանցքի՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի հետ կապող միակ կյանքի ճանապարհի արգելափակման պատճառով։ Անցած շաբաթ հրատապ քննարկում գումարելով և «Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման մարդասիրական հետևանքների» վերաբերյալ բանաձևն ընդունելով՝ դուք քաջատեղյակ եք իրավիճակին:
Մի հանգամանք կա, որը կցանկանայի ընդգծել. սա առանձին դրվագ չէ, և այն պետք է դիտարկվի որպես Ադրբեջանի կողմից լայնածավալ և համակարգված կերպով իրականացվող քաղաքականության մաս՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի էթնիկ զտմանը: Կյանքի անտանելի պայմաններ ստեղծելով՝ Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում հարկադրելու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին լքել իրենց տներն ու հայրենի հողը։ Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարությունը, որով առաջարկում էր վտարել այն հայերին, որոնք չեն ցանկանում դառնալ Ադրբեջանի քաղաքացիներ, ևս մեկ անգամ ապացուցում է էթնիկ զտումներ իրականացնելու նրանց մտադրությունը։
Քանի որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամն օրեցօր սրվում է, անհրաժեշտ է միջազգային հանրության անհապաղ միջամտությունը: Ինչպես անցյալ շաբաթ նշվեց Եվրախորհրդարանի արտահերթ բանաձևում, տեղում հումանիտար իրավիճակը գնահատելու նպատակով Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկումը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղ ՄԱԿ-ի համապատասխան մարմինների անխոչընդոտ մարդասիրական մուտքի ապահովումը հրամայական է:
Մենք չենք կարող մի կողմ քաշվել և հետևել, թե ինչպես են մարդիկ դանդաղորեն սովամահ լինում՝ քաղաքական խաղերի և, գուցե, աշխարհաքաղաքական հաշվարկների պատճառով։ Թույլ տվեք ուղիղ ասել. Լաչինի միջանցքի շրջափակումը վերացնելու երկու տեսական տարբերակ կա. ռազմական կամ դիվանագիտական: Հայաստանը հավատարիմ է երկրորդ տարբերակին, բայց դա հնարավոր է միայն միջազգային հանրության կողմից վճռական միջամտության, Ադրբեջանի վրա ուժեղ ճնշման և այդ ուղղությամբ շոշափելի գործողությունների պարագայում։ Գործելու ժամանակը հիմա է: Ադրբեջանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի իր գործողությունների համար։ Ադրբեջանին պետք է բացատրել, որ միջազգային կանոններ կան, որոնց բոլորը պետք է ենթարկվեն»:

"Azerbaijan must be held accountable for its actions," Ararat Mirzoyan
On January 24, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan made a speech at the discussion held in the Foreign Affairs Committee of the European Parliament, in which he specifically said:
"Mr. President, First of all, let me thank you for meeting our request to discuss this format. Dear members of the European Parliament, and dear colleagues, I would like to continue my speech by sending sincere gratitude to the European Council in general and to each of you individually for expressing precise positions on the most critical issues for my country.
The urgent discussions and adoption of statements over the last two years regarding the issue of Armenian prisoners of war, the destruction of cultural heritage, and the humanitarian consequences of the recent blockade of Nagorno-Karabakh are an adequate and objective response to the unprecedented challenges facing the people of Armenia and Nagorno-Karabakh. These challenges continue to threaten the stability and security of our region. : All these challenges are perfectly summarized in the Common Foreign and Security Policy Report 2022, for which I would like to give special thanks to you, Mr. McAllister, and all the members of the European Parliament who worked on this report and contributed to Armenia, Nagorno Karabakh, the situation in our region objectively for inclusion of reflective sections.
Of course, I welcome the clear statements and every vote given by the European Parliament in favor of solving the mentioned humanitarian problems. Your voice was heard in Armenia and Nagorno-Karabakh. I hope it was heard and taken into account in Baku as well. Following the example of the European Parliament, other European institutions will show sufficient courage and justice in matters related to the South Caucasus.
Firm and clear messages from the European Union, including its legislature, are critical. First, the EU remains Armenia's primary partner in supporting our reform agenda based on shared values and institutions. Second, despite all the challenges, we continue to expand the scope of our partnership based on the European Union's commitment to promoting stability in our region.
We believe that our security architecture cannot be comprehensive without the protection of human rights and democracy. To ensure the well-being of our people, we have implemented reforms to strengthen human rights and the rule of law, ensuring effective governance and an uncompromising fight against corruption. I have a lot to say about Armenia's achievements in the field of democratic reforms, but I will not go into detail today due to lack of time. I can assure you that we are determined to continue the path of democratic reforms and expect further support from our partners.
Regarding the EU's valuable contribution to the stability of our region, I would like to welcome the decision made yesterday by the EU Council to send a long-term monitoring mission to Armenia. The purpose of this mission is the safety of people living in border areas, children going to school, people doing their agricultural work, and families who want to live in their homes without fear of being targeted: clear people, clear schools, clear houses.
During the last two years, the Armenian government, having received the vote of our citizens to advance the peace agenda and having the political will to regulate relations with Azerbaijan, has been conscientiously involved in negotiations in three different directions. The first is the unblocking of all transportation communications in the region, the second is border demarcation and security, and the third is a peace or settlement agreement between Armenia and Azerbaijan. In this regard, I would like to draw your attention to the following few points.
Immediately after the communications unblocking working group formed, Azerbaijan, interpreting the Trilateral Declaration of November 9, 2020, in its way, began to demand an extraterritorial corridor. I want to emphasize that Armenia is ready to open all communications as soon as Azerbaijan agrees that the roads should operate under the sovereignty and jurisdiction of the states they pass through.
Months after the border demarcation commissions were formed, Azerbaijan presented new territorial claims and tried to justify its latest aggression with the false argument that the border was not demarcated. Ironically, these commissions were created after the first Azerbaijani invasion of the sovereign territory of Armenia in May 2021 to prevent any further military action.
Thirdly, we have started negotiations on the text of the peace treaty between the Republic of Armenia and Azerbaijan. Regrettably, the overwhelming majority of fundamental proposals offered by the Armenian side regarding the peace treaty were rejected by Azerbaijan.
Among the recommendations is the adjustment of the criteria for the demarcation of the state border because we believe that with clearly agreed standards for the division of the interstate border between Armenia and Azerbaijan, real peace is possible. Next is the withdrawal of armed forces from the state border and the establishment of a demilitarized zone to prevent possible further escalation, as well as confidence-building measures and a security mechanism, the institution of guarantor(s) of the peace treaty, which will ensure the fulfillment of commitments.
In general, Azerbaijan expects Armenia should only accept all of its demands, and if it does not get what it wants, Azerbaijan uses all possible tools of pressure. From holding Armenian prisoners of war hostage to spreading state-sponsored hatred of Armenians, from bellicose rhetoric to using force.
We accepted Azerbaijan's proposal to discuss the settlement of relations between Armenia and Azerbaijan and the issue of Nagorno-Karabakh in parallel. Against this, Azerbaijan began to claim that Nagorno Karabakh is its internal problem, opposing Armenia's objective proposal to create an international mechanism for negotiations between Baku and Stepanakert.
It is also clear that Azerbaijan's actions so far, including the blockade of the Lachin Corridor, have once again proven the absolute necessity of international involvement in solving the rights and security issues of the people of Nagorno-Karabakh.
At this very moment, the people of Nagorno-Karabakh continue to be under inhumane blockade due to the blocking of the Lachin Corridor, the only lifeline connecting Nagorno-Karabakh with Armenia. Having convened an urgent discussion last week and adopted the resolution on the "humanitarian consequences of the blockade of Nagorno-Karabakh," you are well aware of the situation.
There is one circumstance that I would like to emphasize. This is not an isolated episode, and it should be considered as part of a large-scale and systematically implemented policy by Azerbaijan aimed at the ethnic cleansing of the people of Nagorno-Karabakh. By creating unbearable living conditions, Azerbaijan seeks to force the people of Nagorno-Karabakh to leave their homes and native land. The latest statement of the President of Azerbaijan, by which he proposed to expel those Armenians who do not want to become citizens of Azerbaijan, once again proves their intention to carry out ethnic cleansing.
Since the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh is intensifying day by day, the immediate intervention of the international community is necessary. As mentioned in the extraordinary resolution of the European Parliament last week, sending a global fact-finding mission to Nagorno-Karabakh and the Lachin Corridor to assess the humanitarian situation on the ground, as well as ensuring the unhindered humanitarian access of relevant UN bodies to Nagorno-Karabakh, is imperative.
We cannot stand aside and watch people slowly starve to death because of political games and perhaps geopolitical calculations. Let me say it straight. There are two theoretical options to remove the blockade of the Lachin Corridor. Military or diplomatic. Armenia is committed to the second option, but this is possible only in case of decisive intervention by the international community, intense pressure on Azerbaijan, and tangible actions in that direction. The time to act is now. Azerbaijan should be held accountable for its actions. It should be explained to Azerbaijan that there are international rules that everyone must obey."
After the speech, Foreign Minister Mirzoyan answered the questions of the members of the European Parliament.