Նիկոլ Փաշինյանն ու Էնթոնի Բլինքենը քննարկել են ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակը
Զրուցակիցները քննարկել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ծանր իրավիճակը: Վարչապետը նշել է, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակմամբ Ադրբեջանը հերթական անգամ դիմում է սադրիչ գործողության և փաստացի խախտում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունը:
ԱՄՆ պետքարտուղարն ընդգծել է Լաչինի միջանցքի անխափան գործունեության կարևորությունը և նշել ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու նպաստել այդ խնդրի լուծմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, ԼՂ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության և անվտանգության ապահովման, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման հարցերի շուրջ:

Nikol Pashinyan and Anthony Blinken discussed the situation in Nagorno-Karabakh
The interlocutors discussed the difficult humanitarian situation in Nagorno-Karabakh due to Azerbaijan's blocking of the Lachin Corridor. The Prime Minister noted that by blocking the Lachin Corridor, Azerbaijan again resorted to a provocative action and violated the obligation assumed by the tripartite statement of November 9, 2020.
The US Secretary of State emphasized the importance of the uninterrupted operation of the Lachine Corridor and noted the US readiness to continue contributing to the solution of this problem.
The interlocutors exchanged ideas on the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, protection of the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh, unblocking of regional infrastructures, and normalization of Armenia-Turkey relations.