«Մեր երկրի շուրջ գոյություն ունեցող խնդիրների արձագանքը տեսնում ենք Ֆրանսիայում». վարչապետը՝ Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի գլխավորած պատվիրակությանը: Իր խոսքում վարչապետը նշել է.
«Հարգելի տիկին նախագահ, ուրախ եմ Ձեզ ողջունել Հայաստանի Հանրապետությունում նման ներկայացուցչական պատվիրակության հետ: Ձեր այցը շատ կարևոր է մեզ համար և ունի թե՛ խորհրդանշական, թե՛ քաղաքական իմաստ: Կարծում եմ՝ այցն առաջին հերթին ի ցույց է դնում այն քաղաքական դինամիկան, որը գործնականում մեր երկրի անկախության ողջ շրջանում անընդհատ արտահայտվել է նորանոր դրսևորումներով: Շատ ուրախ եմ արձանագրել, որ նաև մեր երկկողմ հարաբերությունները, որոնք մենք անվանում ենք առանձնաշնորհյալ, իրենց հենց այդ վերնագրին համարժեք արտահայտությունն են գտնում պետական կառավարաման և տեղական ինքնակառավարման բոլոր մակարդակներում:
Շատ կարևոր է ընդգծել՝ մեզ համար առանձնահատուկ նշանակություն ունի այն, որ մենք մեր տարածաշրջանում, մեր երկրի շուրջ առաջացող և գոյություն ունեցող բոլոր խնդիրների արձագանքը տեսնում ենք Ֆրանսիայում, հատկապես Ֆրանսիայի խորհրդարանական պալատներում, և դա շատ կարևոր է մեզ համար: Մենք անընդհատ առիթներ ենք ունենում ծափահարելու Ֆրանսիայի Ազգային ժողովին, Սենատին և, եթե ես հիմա այդ առիթները թվարկեմ, նույնիսկ բավական երկար կտևի: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ և մեր խորհրդարանական գործընկերներին այդպիսի քաղաքական կամքի համար: Համոզված եմ, որ այս քաղաքական և մարդկային ջերմությունը, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև գոյություն ունի երկար տարիներ, նորանոր առարկայական դրսևորումներ կունենա»:
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեն շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և նշել, որ իր համար մեծ պատիվ է գտնվել բարեկամ Հայաստանում: Յաել Բրաուն-Պիվեն հիշատակել է Ազգային ժողովի և Սենատի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի և Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ ընդունած հայտարարությունների ու բանաձևերի փաստը՝ հավելելով, որ իրենք շարունակելու են ակտիվորեն ուշադրության կենտրոնում պահել արցախահայության խնդիրները և հետամուտ լինել դրանց լուծմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին: Ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հերթական խախտման փաստը և կարևորվել դրան միջազգային հանրության ուշադրության ու համարժեք արձագանքի կարևորությունը: Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների շուրջ:
Անդրադառնալով հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին՝ Նիկոլ Փաշինյանը և Յաել Բրաուն-Պիվեն շեշտել են տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման ու ընդլայնման անհրաժեշտությունը: Մասնավորապես, կարևորվել է տնտեսության, զբոսաշրջության, կրթության, գիտության և մշակույթի բնագավառներում կապերի էլ ավելի խորացումը: Տեղեկացվել է, որ առաջիկայում սկսելու է գործել Մարսել-Երևան ավիաչվերթը, ինչը կնպաստի տուրիզմի ոլորտում համագործակցության զարգացմանը: Քննարկվել են նաև Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի գործունեության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը հյուրերի խնդրանքով անդրադարձել է մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ընթացքին և ընդգծել, որ ռեֆորմների հարուստ օրակարգը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է: «Որևէ իրադարձություն կամ խնդիր չպետք է մեզ շեղի բարեփոխումների ուղուց, մեր արձագանքը մարտահրավերներին պետք է լինի ասիմետրիկ»,- նշել է վարչապետը:

"We see the reaction to the problems surrounding our country in France," Prime Minister to the Speaker of the National Assembly of France
Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation from the Speaker of the French National Assembly, Yael Braun-Pivet. In his speech, the Prime Minister noted:
"Dear Madam President, I am glad to welcome you to the Republic of Armenia with such a representative delegation. Your visit is essential to us and has symbolic and political meanings. The visit shows the political dynamics that have been constantly expressed in new manifestations practically throughout our country's independence. I am thrilled to record that our bilateral relations, which we call unique, also find an expression equivalent to that title at all levels of the state government and local self-government.
It is essential to emphasize that it is of particular importance for us to see the response to all the problems arising and existing in our region, around our country in France, especially in the French parliamentary chambers, which is very important for us. We constantly have opportunities to applaud the French National Assembly and the Senate; if I were to list them now, it would be pretty long. I want to thank you and our parliamentary colleagues for such political will. I am sure that this political and human warmth, which has existed between Armenia and France for many years, will have new material manifestations."
President of the French National Assembly, Yael Braun-Pivet, thanked them for the warm hospitality and noted that it was a great honor for him to be in friendly Armenia. Yael Braun-Pivet mentioned the statements and resolutions adopted by the National Assembly and the Senate regarding the blocking of the Nagorno Karabakh and Lachin corridor, adding that they will continue to actively focus on the problems of Artsakh Armenians and pursue their solution.
At the meeting, reference was made to the steps taken to overcome the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh due to Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor. The fact of another violation of the statement of November 9, 2020, by Azerbaijan, was stressed, and the international community's attention and adequate response to it were noted. Thoughts were also exchanged on the processes taking place in the region.
Regarding Armenian-French relations, Nikol Pashinyan and Yael Braun-Pivet emphasized the need to develop and expand cooperation in various fields. In particular, further deepening ties in the economy, tourism, education, science, and culture were emphasized. It was reported that the Marseille-Yerevan flight would start operating shortly, contributing to developing cooperation in tourism. Issues related to the expansion of the activities of the French University in Armenia were also discussed.
At the request of the guests, Prime Minister Pashinyan referred to the process of democratic and institutional reforms implemented in our country and emphasized that the rich agenda of reforms is one of the priorities of the RA government. "No event or problem should divert us from the path of reforms; our response to challenges should be asymmetrical," the Prime Minister said.