Հռոմի պապը մտահոգված է Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակով
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը մտահոգված է Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը կապող Լաչինի միջանցքի փակման շուրջ ստեղծված իրավիճակով և կոչ է արել լուծել խնդիրը։ Այս մասին Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապն ասել է Սուրբ Պետրոսի հրապարակում իր ավանդական կիրակնօրյա աղոթքից հետո։
«Ինձ մտահոգում է Հարավային Կովկասում Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակը:
Ինձ հատկապես անհանգստացնում է բնակչության ծանր հումանիտար վիճակը, որը կարող է վատթարանալ ձմռան ընթացքում: Բոլոր կողմերին խնդրում եմ պատասխանատվություն ստանձնել և պարտավորվել գտնել խաղաղ լուծումներ՝ ի շահ ժողովրդի»,- ասել է պապը։
Շաբաթվա սկզբին մի խումբ ադրբեջանցիներ, որոնք ներկայացել են իբրև «բնապահպաններ», փակել են Լաչինի միջանցքը։ Այն Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը կապող միակ ճանապարհն է։

Папа обеспокоен ситуацией вокруг Лачинского коридора
Папа Франциск обеспокоен ситуацией вокруг закрытия Лачинского коридора, соединяющего Армению и Нагорный Карабах, и призвал решить проблему. Об этом заявил Папа Франциск после своей традиционной воскресной молитвы на площади Святого Петра.
«Меня беспокоит ситуация в Лачинском коридоре на Южном Кавказе.
Меня особенно беспокоит тяжелое гуманитарное положение населения, которое может ухудшиться зимой. Я прошу все стороны взять на себя ответственность и взять на себя обязательство найти мирные решения на благо народа", - сказал Папа.
В начале недели группа азербайджанцев, представившихся «экологами», перекрыла Лачинский коридор. Это единственная дорога, соединяющая Армению и Нагорный Карабах.