Արարատ Միրզոյանն ամփոփել է Ֆրանկոֆոնիայում ՀՀ նախագահությունը
Նոյեմբերի 18-ին Թունիսի Ջերբա քաղաքում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի 43-րդ նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ամփոփել է 2018թ․ Երևանի գագաթնաժողովում անդամ-պետությունների ստանձնած հանձնառությունների կատարման ընթացքը և անցած չորս տարիների ընթացքում Հայաստանի նախագահությունը Կազմակերպությունում։ Երևանյան գագաթնաժողովի արդյունքում, բացի Երևանի հռչակագրից, ընդունվել էին վեց բանաձևեր ֆրանսախոս աշխարհում ճգնաժամային, հետճգնաժամային և խաղաղության ամրապնդման իրավիճակների, Փարիզի սկզբունքների 25-ամյակի, քաղաքացիության և մարդու իրավունքների կրթության, անտեսված արևադարձային հիվանդությունների, մշակութային մասնակցության, գիտելիքների փոխանցման և հետազոտությունների խթանման հարցերի շուրջ։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Երևանի գագաթնաժողովի արդյունքում ընդունված Երևանի հռչակագրի առանցքային դրույթներն ու հանձնառությունները «Ապրել միասին» գաղափարի շուրջ էին՝ խարսխված մարդասիրական արժեքների, ֆրանկոֆոն համերաշխության և լեզվական ու մշակութային բազմազանությունը հարգելու վրա։ Անցած տարիների ընթացքում անհանդուրժողականության դրսևորումների, ատելության խոսքի և խտրական երևույթների տարածումը ցույց է տվել, թե որքան կարևոր է ստեղծել արդար հասարակություն, խթանել հանդուրժողականությունն ու մշակութային բազմազանությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ անցած չորս տարիների ընթացքում խաղաղությունը, ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, լավ կառավարումը և միասին ապրելու հանձնառություններն առավել քան երբևէ գտնվել են Ֆրանկոֆոնիայի ուշադրության կենտրոնում։ Անդամ երկրները հնարավորություն են ունեցել ՖՄԿ աջակցությամբ և Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների ներգրավմամբ մի շարք միջոցառումներ իրականացնել՝ ի նպաստ խաղաղության և ժողովրդավարության խթանման ու մարդու իրավունքների պաշտպանության:
Նախարար Միրզոյանն առանձնահատուկ կարևորել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գործադրած ջանքերը՝ ուղղված ֆրանկոֆոն աշխարհում խաղաղության ամրապնդմանը, միջազգային և տարածաշրջանային գործընկերների հետ ճգնաժամերի կանխարգելման ու հակամարտությունների կառավարման ուղղությամբ հետևողական աշխատանքը, ինչպես նաև կանխարգելիչ դիվանագիտություն և միջնորդություն իրականացնելուն ուղղված քայլերը՝ առաջնորդվելով հավաքական ֆրանկոֆոն համերաշխության գաղափարներով։
Հայկական կողմը ողջունել է ֆրանկոֆոն տարածքում լեզվական ու մշակութային բազմազանությունը ամրապնդելու շրջանակներում իրականացված «Ֆրանսերեն լեզու, մշակութային և լեզվական բազմազանություն» նախագիծը, ֆրանսերենի գործածությունը միջազգային հարաբերություններում խթանելուն միտված «Ֆրանսերենը միջազգային հարաբերություններում» ծրագիրը, ինչպես նաև՝ ֆրանսերենի վերաբերյալ Ջերբայում նախատեսված հռչակագրի ընդունումը։
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է նաև հակամարտությունների կանխարգելման գործում երիտասարդության դերի, կայուն զարգացման, շրջակա միջավայրի, կանանց ու տղամարդկանց հավասարության, արմատականացման ու ծայրահեղականացման դրսևորումների կանխարգելման ոլորտներում կատարված աշխատանքներին։

Ararat Mirzoyan summarized the RA presidency in La Francophonie
On November 18, within the framework of the 43rd session of La Francophonie held in Djerba, Tunisia, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan summarized the implementation of the commitments undertaken by the member-states at the 2018 Yerevan Summit and Armenia's presidency of the Organization over the past four years. As a result of the Yerevan Summit, in addition to the Yerevan Declaration, six resolutions were adopted on crisis, post-crisis, and peace-building situations in the French-speaking world, the 25th anniversary of the Paris Principles, citizenship and human rights education, neglected tropical diseases, cultural participation, knowledge transfer and promotion of research.
Ararat Mirzoyan emphasized that the key provisions and commitments of the Yerevan Declaration adopted as a result of the Yerevan Summit were based on the idea of ​​"Living Together," anchored on humanitarian values, francophone solidarity, and respecting linguistic and cultural diversity. Over the past years, the spread of intolerance, hate speech, and discriminatory phenomena have shown how important it is to create a just society and promote tolerance and cultural diversity.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia noted that during the past four years, peace, democracy, protection of human rights, good governance, and commitments to live together have been at the center of the attention of Francophonie more than ever. With the support of the FMC and the involvement of national human rights institutions, the member countries had the opportunity to implement several measures to promote peace and democracy and protect human rights.
Minister Mirzoyan highlighted the efforts made by the International Organization of Francophonie to strengthen peace in the Francophone world, consistent work with international and regional partners in the direction of crisis prevention and conflict management, as well as preventive diplomacy and mediation, guided by the ideas of collective Francophone solidarity.
The Armenian side welcomed the "French Language, Cultural and Linguistic Diversity" project carried out within the framework of strengthening linguistic and cultural diversity in the Francophone area; the "French in International Relations" program aimed at promoting the use of French in international relations, as well as the adoption of the declaration on the French language in Djerba.
Ararat Mirzoyan also referred to the role of youth in preventing conflicts, sustainable development, the environment, equality between women and men, and the work done to avoid manifestations of radicalization and extremism.