1999թ. հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ ազգային ժողովի դահլիճում սպանվեցին ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանն ու Ռուբեն Միրոյանը, օպերատիվ հարցերով նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը, պատգամավորներ Հենրիկ Աբրահամյանը, Միքայել Քոթանյանն ու Արմենակ Արմենակյանը: Ոճրագործությունից 23 տարի անց էլ սպանվածների իրավահաջորդները պնդում են, որ բացահայտված չէ, թե ովքեր են կանգնած հանցագործության ետևում, և ովքեր են իրական կազմակերպիչները։
Թեմայի շուրջ Radar Armenia-ն զրուցել է Յուրի Բախշյանի այրու՝ ԱԺ նախկին պատգամավոր Անահիտ Բախշյանի հետ։
-23 տարի է անցել հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունից։ Այս տարիների ընթացքում դուք փորձել եք հասնել արդարադատության և հայտարարել եք, որ 27-ի բացահայտումը այլընտրանք չունի։ 23 տարի անց ի՞նչ պատկեր ունենք այսօր, գործի վերաբացումից հետո դրական տեղաշարժ կա՞։
-Չկա, ես տեղյակ չեմ։ Գործը վերաբացվել է 2019 թվականի դեկտեմբերի 25-ին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի որոշմամբ։ Դրանից հետո մի երեք անգամ հրավիրվել եմ ԱԱԾ, ու վերջ, ոչ մի խոսք։ Հիմա էլ նորընտիր գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին եմ բաց մանակ գրել։ Տեսնենք։ Ինքը պարտավոր է պատասխանել։
-Ձեր դիմումի հիման վրա վերաբացվել էր 27-ի գործի՝ կազմակերպիչների մասով դրվագը։ Նախաքննության ընթացքը ձեզ բավարարու՞մ է, թե՞ ոչ։
-Բայց ընթացք եղե՞լ է։ Երեք անգամ ԱԱԾ գնալուց հետո էլ ոչ մի բան չի եղել։ Հետո սկսվեց քովիդը ու… վերջ։
-Ի՞նչ պատճառաբանություններ են ներկայացվում, որ մինչև հիմա այս հարցում հնարավոր չի եղել բացահայտումների հասնել։
-2004 թվականին, երբ գործը փակեցին, գրեցին, որ բոլոր մեղավորները դատված են, բանտարկված են, և ուրիշ մեղավորներ չկան։ Այսինքն, կազմակերպիչներ չկան։ Բայց հետո տեսանք, որ, պարզվում է, շատ լավ էլ կան, որովհետև 2019 թվականի որոշման մեջ գրված է, որ կազմակերպիչներին և հովանավորներին բացահայտելու նպատակով է վերաբացվում գործը։ Այն ժամանակվա իշխանությունը ասում էր՝ կազմակերպիչներ չկան, այսօրվա իշխանությունն ասում է՝ կան, բայց ոչ ձեռքերս են հասնում բացահայտմանը, ոչ կարողություններս է թույլ տալիս բացահայտել։ Չգիտեմ ուրիշ ի՞նչ հանգամանքներ թույլ չեն տալիս, որ բացահայտեն։ Իսկ ինձ համար ավելի քան բացահայտ է՝ ովքեր են եղել հոկտեմբերի 27-ի թելադրողները։ Դրանք այն պետություններն են, որոնք միջանցք են ուզում Հայաստանից տանել՝ Ռուսաստան, Թուրքիա։ 1999 թվականի հոկտեմբերի 23-ին Հայաստանի անվտանգության խորհրդի նիստում Ռոբերտ Քոչարյանը Մեղրին Լաչինի միջանցքի հետ փոխանակման հարցը բերել էր այդ նիստին, որը կատեգորիկ մերժվեց Վազգեն Սարգսյանի և Կարեն Դեմիրճյանի կողմից։ Եվ այսօր ինձ համար առավել քան պարզ է, որ դա էր պատճառը։ Եթե այն ժամանակ լսում էի տարբեր մարդկանց, տարբեր կարծիքներ, բայց այսօր, ինչ կատարվում է միջանցք կոչվածի ուղղությամբ, ինձ համար ակնհայտ է։ 2006 թվականին ռուս գնդապետ Լիտվինենկոն, որին թունավորեցին Անգլիայում, մեռնելուց առաջ ասաց, որ հոկտեմբերի 27-ը Պուտինի իշխանության գործն է։ Այնպես որ, ես չգիտեմ՝ արդարադատությունն ինչ կանի իմ ներկայացրած այդ 57 էջանոց բողոքը, որի մեջ հսկայական ինֆորմացիա կա. փաստեր, մարդկանց անուններ, որոնց ոչ հետևել են, ոչ հարցրել են, ոչ գնացել են։ Ինձ համար պարզ է՝ բացի ներքին տականքներից ով է դրսի պատվիրատուն։
-ՀՀ գլխավոր դատախազին ուղղված նամակում ի՞նչ եք ասում։
-Ես իմ բաց նամակում նորընտիր գլխավոր դատախազին ասում եմ, որ նախկին գլխավոր դատախազը որոշում է կայացրել հոկտեմբերի 27-ի գործը վերաբացել, և պահանջում եմ, որ ինքը՝ նոր դատախազը, մի բան ասի։ Ի՞նչ են անում, գործընթաց կա՞, չկա՞, թե՞ գործը փակել, դրել են մի դարակի մեջ։

"It is clear to me who were the dictators of October 27." Bakhshyan
On October 27, 1999, NA Speaker Karen Demirchyan, Prime Minister Vazgen Sargsyan, NA Vice Presidents Yuri Bakhshyan and Ruben Miroyan, Minister of Operational Affairs Leonard Petrosyan, MPs Henrik Abrahamyan, Mikayel Kotanyan and Armenak Armenakyan were killed in the hall of the RA National Assembly. Even after 23 years of the crime, the successors of the murder claim that it has not been revealed who is behind the crime and who are the actual organizers.
Radar Armenia talked about the topic with Yuri Bakhshyan's widow, Anahit Bakhshyan, a former deputy of the National Assembly.
- 23 years have passed since the crime of October 27. During these years, you have tried to achieve justice and have stated that the disclosure of 27 has no alternative. After 23 years, what is the picture we have today? Is there a positive change after the reopening of the case?
- There is none; I am not aware. The case was reopened on December 25, 2019, by the decision of the RA Prosecutor General. After that, I was invited to the National Security Service three times, and that's no word. I have written an open letter to the newly elected Prosecutor General Anna Vardapetyan. Let's see. She is obliged to answer.
- Because of your application, the episode about the organizers of the 27th case was reopened. Are you satisfied with the course of the investigation?
- But was there a process? Nothing happened after going to the NSS three times. Then the covid started, and... that's it.
- What reasons was it impossible to reach findings in this matter?
- In 2004, when the case was closed, they wrote that all the culprits had been tried and imprisoned, and there were no other culprits. In other words, there are no organizers. But then we saw that it turns out there are perfect ones because, in the decision of 2019, it is written that the case is reopened to identify the organizers and sponsors. The government of that time said there were no organizers, today's government says that there are, but neither my hands nor my abilities allow me to reveal them. I am curious to know what other circumstances prevent them from leaking. And it is more than evident to me who were the dictators of October 27. Those states want to take a corridor from Armenia: Russia and Turkey. On October 23, 1999, at the Security Council of Armenia session, Robert Kocharyan brought the issue of exchanging Meghry with Lachin Corridor to that session, which Vazgen Sargsyan and Karen Demirchyan categorically rejected. And today, it is clear to me that this was the reason. If at that time, I listened to different people and different opinions, but today what is happening in the direction of the so-called corridor is evident to me. In 2006, Russian colonel Litvinenko, who was poisoned in England, said before he died that October 27 was the work of Putin's government. So, I am still determining what the justice will do with the 57-page complaint I submitted, which contains a lot of information. Facts, names of people who were neither followed, asked, nor gone. It's clear to me who the client is outside, apart from the internal scum.
- What do you say in the letter addressed to the RA Prosecutor General?
- In my open letter, I tell the newly elected Prosecutor General that the former Prosecutor General made a decision to reopen the case of October 27, and I demand that the new Prosecutor say something. What are they doing? Is there a process, is there not, or have they closed the case and put it in a drawer?