Հունիսի 27-ին աշխատանքային այցով Հունաստանում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հունաստանի Հանրապետության վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի հետ: Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ հայ-հունական հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության, փոխաջակցության և ընդհանուր արժեքների վրա:
Արարատ Միրզոյանը և Կիրիակոս Միցոտակիսը գոհունակություն են հայտնել փոխգործակցության հարուստ օրակարգի և քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակի կապակցությամբ՝ պատրաստակամություն հայտնելով համատեղ ջանքեր գործադրել համագործակցությունն առավել զարգացնելու և որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելու առնչությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի ու Հունաստանի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների ներկա վիճակին և տնտեսական կապերի հետագա ընդլայնման հնարավորություններին՝ այդ թվում հարուստ իրավապայմանագրային դաշտի հնարավորությունների օգտագործման, հայ-հունական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքի և գործարար շրջանակների միջև շփումների ակտիվացման միջոցով։
Քննարկվել է նաև Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ձևաչափի շրջանակներում փոխգործակցությունը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը զրուցակցին է ներկայացրել Հարավային Կովկասի ընթացիկ զարգացումները: Կողմերը մտքեր են փոխանակել մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանային տնտեսական կապերի ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը, սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հանձնաժողովների աշխատանքներին վերաբերող հարցերի շուրջ:
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումների ուղեկցությամբ Արցախի դեմ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիայի հումանիտար հետևանքներին: Ի թիվս այլ հրատապ լուծում պահանջող խնդիրների շեշտվել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը բարձր է գնահատել Հունաստանի կառավարության՝ Հայաստանի համար դժվարին ժամանակաշրջանում՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ցուցաբերած աջակցությունը, ինչպես նաև դրա հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների հաղթահարմանն ուղղված օգնությունը:
Նախարար Միրզոյանը Հունաստանի վարչապետին է ներկայացրել նաև Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի զարգացումները:

Арарат Мирзоян проинформировал премьер-министра Греции о развитии процесса армяно-турецкого урегулирования
27 июня находящийся с рабочим визитом в Греции Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с Премьер-министром Греческой Республики Кириакосом Мицотакисом. Собеседники подчеркнули, что армяно-греческие отношения основаны на дружбе, взаимной поддержке и общих ценностях.
Арарат Мирзоян и Кириакос Мицотакис выразил удовлетворение насыщенной повесткой сотрудничества, высоким уровнем политического диалога, выразив готовность приложить совместные усилия для дальнейшего развития сотрудничества и поднятия его на качественно новый уровень.
Они коснулись также текущего состояния торгово-экономических отношений между Арменией и Грецией, возможностей дальнейшего расширения экономических связей, в том числе использования возможностей в богатом правовом поле, работы армяно-греческой межправительственной комиссии, активизации контактов между деловыми кругами.
Обсуждалось также сотрудничество в рамках трехстороннего сотрудничества  Армения-Греция-Кипр. Министр иностранных дел РА проинформировал собеседника о текущих событиях на Южном Кавказе. Стороны обменялись мнениями по нагорно-карабахскому конфликту, процессу урегулирования между Арменией и Азербайджаном, разблокированию региональных экономических связей и транспортной инфраструктуры, работе комиссий по демаркации и безопасности границы.
Арарат Мирзоян коснулся гуманитарных последствий военной агрессии Азербайджана против Арцаха, сопровождавшейся грубыми нарушениями международного гуманитарного права. Среди других неотложных вопросов была подчеркнута необходимость репатриации армянских военнопленных и других заключенных, а также сохранения армянского историко-культурного и религиозного наследия на территориях, находящихся под контролем Азербайджана.
Министр иностранных дел Армении высоко оценил поддержку правительства Греции в сложный для Армении период, во время 44-дневной войны, а также его помощь в преодолении возникших в результате гуманитарных проблем.
Министр Мирзоян также проинформировал премьер-министра Греции о развитии процесса армяно-турецкого урегулирования.