Ադրբեջանը կրկին ամբողջությամբ արգելափակել է Հայաստանից Արցախ մտնող միակ գազատար խողովակը
Ադրբեջանական կողմը կրկին ամբողջությամբ արգելափակել է Հայաստանից Արցախ մտնող միակ գազատար խողովակը։ Այս մասին հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
«Ցելսիուսի սանդղակով Արցախում -5 աստիճանի պայմաններում բնական գազի՝ վերջին օրերին արդեն որերորդ անգամ անջատումը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ պաշտոնական Բաքուն Արցախի 120 հազար շրջափակման մեջ գտնվող խաղաղ բնակչության նկատմամբ, միջազգային հանրության թողտվության պայմաններում, վարում է բացահայտ ահաբեկչական քաղաքականություն։
Նշենք, որ ավելի վաղ՝ հունվարի 9-ին, ադրբեջանական կողմի միջամտությամբ խափանվել է նաև Գորիս-Ստեփանակերտ 110 ԿՎ բարձրավոլտ միակ գիծը՝ Արցախի բնակիչներին զրկելով նաև էլեկտրական հոսանքի կայուն մատակարարման հնարավորությունից։
Եղանակային առկա պայմաններում էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը իրականացվում է Արցախի ներքին սահմանափակ ռեսուրսների հաշվին՝ օրական արդեն 6 ժամ տևողությամբ հովհարային անջատումներով, ինչը շարունակաբար աճելու միտում ունի»,- ասված է հայտարարությունում։

Azerbaijan has again completely blocked the only gas pipeline entering Artsakh from Armenia
Artsakh Information Headquarters report that the Azerbaijani side has again wholly blocked the only gas pipeline entering Artsakh from Armenia.
"The natural gas cut off for the umpteenth time in recent days in Artsakh at -5 degrees on the Celsius scale proves once again that official Baku is conducting an open terrorist policy against the 120,000 besieged civilian population of Artsakh, in the presence of the international community.
It should be noted that earlier, on January 9, the only Goris-Stepanakert 110 KV high-voltage line was also disrupted due to the intervention of the Azerbaijani side, depriving the residents of Artsakh of the possibility of a stable supply of electricity.
In the current weather conditions, the supply of electricity is carried out at the expense of Artsakh's limited internal resources, with fan outages lasting 6 hours a day, which tends to increase continuously," the statement said.