Բալասանյանը ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի և ադրբեջանցի ներկայացուցիչների հետ այցելել է Բերձոր. ԱԽ գրասենյակը հաստատում է
Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղարի գրասենյակը հաստատել է, որ ԱԽ քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի և ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչների հետ համատեղ այցելել է Բերձոր:
«Առավոտ» օրաթերթի կայքէջում «Վիտալի Բալասանյանը Բերձոր է այցելել ադրբեջանցի պաշտոնյաների եւ ռուս հրամանատարների հետ» վերտառությամբ հոդված էր հրապարակվել, որում Բերձորի բնակիչ Սաթիկ Ասատրյանը հայտնել էր, որ Բալասանյանը Ադրբեջանի պաշտոնյաների և ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարների հետ շրջել է Բերձորում: Տեղեկությունը նաև հաստատել էր  Բերձորի քաղաքապետ Նարեկ Ալեքսանյանը:
Պատասխանելով «Արմենպրես» լրատվական գործակալության թղթակցի գրավոր հարցին, թե արդյոք նշված տեղեկությունը համապատասխանու՞մ է իրականությանը, թե՞ ոչ, եթե այո՝ ապա ո՞րն էր այցելության նպատակը և ի՞նչ հարցեր են քննարկվել՝ Արցախի ԱԽ գրասենյակից նշել են.
«Անդրադառնալով Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի՝ քաղաք Բերձոր կատարած այցելությանը, այն պայմանավորված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված՝ Արցախը Հայաստանին կապող նոր երթուղու շինարարության ընթացքին ծանոթանալու նպատակով և տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի, ինչպես նաև ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչների հետ համատեղ»:
Հարցին, թե արդյո՞ք նմանատիպ այցելություններ եղել են Աղավնո և Ներքին Սուս բնակավայրեր՝ ԱԽ գրասենյակից պատասխանել են, որ Աղավնո և Ներքին Սուս բնակավայրեր այցելություն չի եղել:
«Արմենպրես»-ի թղթակիցը նաև հետաքրքրվել է, թե ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում Աղավնոյի, Բերձորի, Ներքին Սուսի բնակիչներին պատշաճ և անվտանգ տարհանումը մինչև օգոստոսի 25-ը կազմակերպելու համար:
«Տեղեկացնում ենք, որ մնացյալ հարցերով կարող եք դիմել Արցախի Հանրապետության համապատասխան լիազոր մարմիններ», - նշել են Արցախի ԱԽ գրասենյակից:

В аппарате секретаря Совета безопасности Арцаха подтвердили, что секретарь Совета безопасности Виталий Баласанян посетил Бердзор вместе с представителями российских миротворческих сил и азербайджанской стороны.
На сайте газеты «Аравот» была опубликована статья с заголовком «Виталий Баласанян посетил Бердзор с азербайджанскими официальными лицами и российскими командирами», в которой жительница Бердзора Сатик Асатрян сообщила, что Баласанян посетил Бердзор с азербайджанскими официальными лицами и командирами российских миротворческих сил. Информацию подтвердил и мэр Бердзора Нарек Алексанян.
Отвечая на письменный вопрос корреспондента информационного агентства "Арменпресс", соответствует ли приведенная информация действительности или нет, если да, то какова была цель визита и какие вопросы обсуждались, аппарат Совбеза Арцаха заявил:
«Что касается визита секретаря Совета безопасности в город Бердзор, то он обусловлен трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года с целью ознакомления с ходом строительства новой трассы, соединяющей Арцах с Арменией, и проходил с российскими миротворческими войсками, дислоцированными в Республике Арцах, а также совместно с представителями азербайджанской стороны»
На вопрос о том, были ли посещения поселков Ахавно и Неркин Сус, в аппарате Совбеза ответили, что посещения поселков Ахавно и Неркин Сус не было.
Корреспондент "Арменпресс" также поинтересовался, какие шаги предпринимаются для организации надлежащей и безопасной эвакуации жителей Ахавно, Бердзора и Неркин Суса до 25 августа.
«Сообщаем вам, что по остальным вопросам вы можете обращаться в соответствующие уполномоченные органы Республики Арцах», — сообщили в аппарате Совбеза Арцаха.