ՀՀ կենտրոնական բանկը և Վարշավայի ֆոնդային բորսան կնքել են Հայաստանի ֆոնդային բորսայի վաճառքի պայմանագիր
Երևանում հունիսի 28-ին ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը և Վարշավայի ֆոնդային բորսայի (ՎՖԲ) կառավարող խորհրդի նախագահ Մարեկ Դիետլը ստորագրել են Հայաստանի ֆոնդային բորսայի (ՀՖԲ) բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթի վաճառքի վերաբերյալ պայմանագիր:
«Այս ներդրումը մենք դիտարկում ենք որպես երկարաժամկետ և ռազմավարական գործընկերություն։ Մեր նպատակն է համատեղ ջանքերով զարգացնել Հայաստանի կապիտալի շուկան և մեր բիզնեսը տարածաշրջանում: Մենք նաև ակնկալում ենք զարգացնել կապիտալի շուկայի ենթակառուցվածքները, ինչը բիզնեսին հնարավորություն կընձեռի ներգրավել կայուն և մատչելի կապիտալ, իսկ հասարակությանը՝ ավելի մասնագիտացված կերպով կառավարել խնայողությունները և ներդրումները»,- ասել է Վարշավայի ֆոնդային բորսայի (ՎՖԲ) կառավարող խորհրդի նախագահ Մարեկ Դիետլը:
«Մենք հավատում ենք, որ սա կարևոր փուլ է Հայաստանի կապիտալի շուկայի զարգացման առումով: Վարշավայի ֆոնդային բորսայի նման գործընկեր գտնելով ու գիտակցելով, որ ունենք նույն տեսլականը, մենք կարծում ենք, որ այս գործարքը շրջադարձային կարող է լինել Հայաստանի կապիտալի շուկայի պատմության մեջ: Օգտագործելով Վարշավայի ֆոնդային բորսայի փորձն ու գիտելիքները՝ ՀՖԲ-ն ունի ընդլայնվելու և հզոր ֆոնդային շուկա դառնալու լիարժեք ներուժ, որն ունակ կլինի դիմագրավել 21-րդ դարի մարտահրավերներին»,- նշել է Մարտին Գալստյանը:
ՀՀ ԿԲ-ից հիշեցնում են, որ ՎՖԲ կողմից ՀՖԲ ձեռքբերման մտադրության մասին հայտարարվել էր դեռևս 2020թ․ սեպտեմբերի 18-ին, որից հետո իրականացվել են անհրաժեշտ ուսումնասիրությունները, մշակվել է առաջիկա 5 տարվա զարգացման ծրագիր, և իրականացվել են անհրաժեշտ կորպորատիվ հաստատումները։ Ի վերջո, մայիսի 24-ի նիստում ՀՀ ԿԲ խորհուրդը համաձայնություն է տվել գործարքի իրականացմանը։
Ըստ այդմ՝ ՎՖԲ-ն ձեռք է բերում ՀՖԲ բաժնետոմսերի 65.03 տոկոսը (967 հատ բաժնետոմս), ՀՀ ԿԲ-ն կպահպանի 25.02 տոկոս մասնակցություն, մնացած 9.95 տոկոսը ՀՖԲ սեփական բաժնետոմսերն են։ Գործարքի արժեքը շուրջ 873 մլն ՀՀ դրամ է, որի մի մասը՝ մոտ 499 մլն ՀՀ դրամ, կվճարվի Բաժնետոմսերի գնման համաձայնության ստորագրումից հետո, իսկ մնացած մասը՝ Բաժնետոմսերի գնման համաձայնությամբ նախատեսված գործընթացների ավարտից հետո։
Նշվում է, որ ՎՖԲ-ն կազմակերպում է առևտուր բաժնետոմսերով, պարտատոմսերով, ածանցյալ գործիքներով, ֆոնդերի բաժնետոմսերով և այլ գործիքներով։ Այն Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի ամենամեծ շուկաներից է: 2022 թ. մայիսի վերջի դրությամբ ցուցակված 376 տեղական ընկերությունների շուկայական կապիտալիզացիան կազմել է 585.8 մլրդ զլոտի (128 մլրդ եվրո), իսկ 421 տեղական և արտասահմանյան ցուցակված ընկերությունների ընդհանուր շուկայական կապիտալիզացիան՝ 1,165.2 մլրդ զլոտի (254.6 մլրդ եվրո)։
ՀՖԲ-ն Հայաստանում գործող արժեթղթերի կարգավորվող շուկայի միակ օպերատորն է, որն առաջարկում է բորսայական ծառայությունների ամբողջական փաթեթ՝ ցուցակման, առևտրի, քլիրինգային և տեղեկատվական ծառայություններ, այլընտրանքային բորսայական լուծումներ։ Ներկայումս ՀՖԲ-ում ցուցակված է 28 ընկերություն:

Центральный банк Армении и Варшавская фондовая биржа подписала соглашение о продаже Армянской фондовой биржи
В Ереване председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян и председатель правления Варшавской фондовой биржи (GPW) Марек Дитль 28 июня подписали соглашение о продаже контрольного пакета акций Армянской фондовой биржи (АМХ). .
«Мы рассматриваем эту инвестицию как долгосрочное партнерство. Наша цель состоит в том, чтобы совместными усилиями воссоздать рынки капитала Армении и добиться дальнейшего расширения нашего бизнеса в регионе. Мы также рассчитываем развивать инфраструктуру рынков капитала, предоставляя предприятиям возможность привлекать устойчивый и доступный капитал, а также позволяя инвесторам и вкладчикам более профессионально управлять своими сбережениями и инвестициями в рамках более широкого спектра инвестиционных продуктов и возможностей», — сказал председатель правления Варшавской фондовой биржи Марек Дитль.
«Мы считаем, что это важная веха в развитии рынков капитала Армении. Найдя такого партнера в лице Варшавской фондовой биржи, понимая, что у нас одинаковое видение и схожие устремления, мы считаем эту сделку поворотным моментом в истории рынков капитала в Армении. Под руководством Варшавской фондовой биржи, с их опытом и знаниями, AMX будет обладать полным потенциалом для расширения и превращения в надежный фондовый рынок, готовый противостоять вызовам 21-го века и стать лидером в регионе», - отметил председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян.
О намерении GPW приобрести AMX было объявлено 18 сентября 2020 года, после чего был проведен необходимый анализ, намечен план развития на ближайшие 5 лет и реализованы необходимые корпоративные согласования.
Наконец, в этом году на заседании 24 мая Совет Центрального банка Республики Армения одобрил сделку. Соответственно, Варшавская фондовая биржа (GPW) приобретает 65,03% акций Армянской фондовой биржи (AMX) (всего 967 акций).
Центральный банк Армении сохранит за собой 25,02% акций, а остальные 9,95% будут принадлежать АМХ.
Стоимость сделки составляет около 873 млн драмов, часть из которых (около 499 млн драмов) будет выплачена после подписания договора купли-продажи акций, а остальная часть – после завершения процессов, установленных договором купли-продажи акций
Армянская фондовая биржа является единственным оператором регулируемого рынка ценных бумаг в Армении, который предлагает полный пакет биржевых услуг: листинговые, торговые, клирингово-информационные услуги, альтернативные биржевые решения. В настоящее время на АМХ торгуются 28 компаний.