Պատմամշակութային արժեք ներկայացնող կառույցներ և կոթողներ նորահայտ հուշարձանի կարգավիճակ են ստացել
Կայացել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության փորձագիտական հանձնաժողովի՝ այս տարվա առաջին նիստը: Նիստում նորահայտ հուշարձանի կարգավիճակ են տրվել Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանում գտնվող «Կադաստրի կոմիտեի շենք», Գեղարքունիքի մարզի Սարուխան գյուղի տապանաքարեր «Մելիք Մանուչարի» և «Գրիգորի», Սյունիքի մարզի Վարդանիձոր գյուղի «Դամբարանադաշտ» և Վայոց ձորի մարզի Սարավան գյուղի «Խոյատապան ճանղուլի»՝ պատմամշակութային արժեք ներկայացնող շինություններին:
Նիստում քննարկվել է նաև 28 հուշարձանի պահպանական գոտիների նախագծերին համաձայնություն տալու հարցը: Դրանց թվում են պատմության և մշակույթի այնպիսի կարևորագույն հուշարձանների պահպանական գոտիների նախագծեր, ինչպիսիք են՝ Երևան քաղաքի Ավան վարչական շրջանում գտնվող «Սբ Աստվածածին» (IV-VI դդ., վերակառուցվել է X-XIV դդ.) և «Սբ Հով­հաննես» (V-VI դդ.) եկեղեցիները, Շենգավիթ վարչական շրջանի եկեղեցական համալիր Նորագավթի Սբ Գևորգ (Ծիրանավոր Սբ Գևորգ) (IV-VII դդ., XIII-XVII դդ.) եկեղեցական համալիրը, Կոտայքի մարզի Չարենցավան քաղաքի «Վերածնունդ» (1980 թ.) հուշահամալիրը և Ողջաբերդ գյուղի «Չարենցի կամար» հուշարձանը (1957 թ.), Սյունիքի մարզի Հացավան գյուղի «Վասակաբերդ» (V դ.) ամրոցը և այլն:
Ըստ սահմանված կարգի՝ այդ գոտիները կուղարկվեն համայնքների ղեկավարների և տարածքային կառավարման պետական մարմինների համաձայնեցմանը: Դրական եզրակացություն է տրվել ՀՀ Տավուշի մարզի Ենոքավան գյուղի վարչական տարածքում գտնվող Գետահովիտ-1 և Գետահովիտ-2 քարայր-բնակատեղիներն ու հարակից տարածքներն օգտագործման հանձնելու հարցին:

Structures and monuments of historical and cultural value have received the status of newly discovered monuments
The first session of this year's RA MESCS Ministry expert committee was held. At the meeting, the status of a newly discovered monument was given to the following buildings of historical and cultural value: the "Cadastre Committee Building" in the Kentron administrative district of Yerevan city, the tombstones "Melik Manuchar" and "Grigor" of Sarukhan village of Gegharkunik region, "Dambaranasht" of Vardanidzor village of Syunik region and "Khoyatapan changhuli" of Saravan village of Vayots Dzor region.
The meeting also discussed the issue of giving consent to the projects of the conservation zones of 28 monuments. Among them are the tasks of conservation zones of such vital monuments of history and culture, such as "St. Astsvatsatsin" (IV-VI centuries, rebuilt X-XIV centuries) and "St. century) churches, the church complex of Noragavt St. Gevorg (Tsiranovor St. Gevorg) (IV-VII centuries, XIII-XVII centuries) church complex of Shengavit administrative district, the "Veratznund" memorial (1980) of Charentsavan city of the Kotayk region and Voghjaberd village "Charentsi Kamar" monument (1957), "Vasakaberd" fortress (V century) of Hatsavan village, Syunik region, etc.
According to the established procedure, these zones will be sent to the agreement of community leaders and state bodies of territorial administration. A positive conclusion was given to the issue of putting the Getahovit-1 and Getahovit-2 cave dwellings and adjacent areas in the administrative area of Yenokavan village of Tavush region, RA, into use.