Արցախի ԱԺ-ն դուրս չի գալիս կեղծ հայրենասիրության թակարդից
Արցախի Ազգային ժողովն այսօր ամբողջությամբ ընդունել է «Բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքի նախագիծը։ Այդ մասին առաջինն ավետել է Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը՝ տելեգրամի իր էջում՝ ռուսերենով։
Այն, որ Արցախի իշխանությունները ճանաչում են աշխարհագրական սահմաններ և ռազմա-քաղաքական հավակնություններ ունեն դրանց նկատմամբ, կարելի է ասել, նորմալ է։ Նորմալ կլիներ նաև, եթե այդ բանաձևը լիներ ընդամենը միջազգային առանձին ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների օրակարգում՝ առանց արհեստականորեն տիրաժավորելու և քարոզչական աղմուկ բարձրացնելու։ Սակայն Արցախի քաղաքական ուժերը, փաստորեն, ի վիճակի չեն դուրս գալու նախորդ շրջանի, ըստ էության, աղետի հանգեցրած «հայրենասիրական» մտածողությունից և գործողություններում ելակետ ունենալ առկա իրողությունները։ Ո՞րն է այդ բանաձևի՝ ներքին քարոզչական սպառման գործիք դարձնելու իմաստը, բացի հանրության հույզերի հետ խաղալն ու պարզունակ քաղաքական միավորներ վաստակելը։ Ըստ էության, այդ բանաձևը կյանքի կոչվելու որևէ առարկայական հնարավորություն չի ստեղծում՝ բացի լարվածության նոր առիթներ ստեղծելուց։
«Ո՞վ է ավելի հայրենասեր» լոզունգի տակ 20 և ավելի տարիներ հայ հասարակությանը մատուցվել է ներքին սպառման օրակարգ՝ պարտադրելով ջայլամային վերաբերմունք և գավառական ընկալում միջազգային հարաբերությունների ու արտաքին քաղաքականության մասին։ Այդ նշանաբանով մարդկանց մոտ դիտավորյալ թյուր մտածողություն են ձևավորել, թե ներհայկական նեղ դիսկուրսն աշխարհում ինչ-որ մեկին պետք է, կամ դրան ուշադրություն դարձնող կա։ Դրանով, մի կողմից, բթացվել է հայ հանրության վտանգի զգացումը, մյուս կողմից՝ ձևավորվել է ամորֆ ու կղզիացած ֆիդայական մտածողություն՝ աշխարհակարգի ու միջազգային հարաբերությունների մասին։ Ասենք, ի՞նչ է նշանակում Արցախի ԱԺ-ի ընդունած օրենքի դրույթը, թե օտարերկրացիները օկուպացված հռչակված տարածքներ կարող են այցելել միայն Արցախի իշխանությունների համաձայնության պարագայում։ Լո՞ւրջ, այդ ո՞ր օտարերկրացին է դիմելու Արցախի իշխանություններին նման համաձայնություն ստանալու համար։ Այդ ո՞ր միջազգային ընկերությունն է դիմելու գործունեության թույլտվություն ստանալու համար՝ ռուսակա՞ն, բրիտանակա՞ն, ամերիկյա՞ն, թուրքակա՞ն։ Իսկ գուցե Իրանի՞ ընկերությունները. պետություն, որի արտգործնախարարը 44-օրյա պատերազմից հետո առաջինն էր շնորհավորում Ալիևին «փայլուն հաղթանակի» կապակցությամբ։ Վերջապես, եթե այդ ընկերությունները խախտեն Արցախի ԱԺ-ի ընդունած օրենքը, ի՞նչ պատժի են արժանանալու։ Ի՞նչ հարկ կա Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում բանակցությունների վերսկսման կարևորագույն և աշխարհի համար հասկանալի պահանջը թաղել այսպիսի անիրատեսական օրինագծի վերաբերյալ հրապարակած հայտարարության մեջ։
Թվում էր՝ գոնե պատերազմից հետո ներքին սպառման հեքիաթները, գոնե քաղաքականություն մշակողների ու պատասխանատուների մակարդակում, կվերանային։ Ի վերջո, ի՞նչ պետք է անի պատասխանատու իշխանությունը՝ գործողություն, որը հիմնված կլինի հաշվարկի վրա, և խնդիր կլուծի։ Տվյալ դեպքում՝ բացի Ադրբեջանին նոր սադրանքների դիմելու առիթ տալուց, այլ հարց Արցախի ԱԺ-ի բանաձևը չի լուծում։ Եթե Արցախի իշխանությունների խնդիրն այն է, որ Ադրբեջանը նոր սահմանային միջադեպեր հրահրի, անշուշտ, բանաձևը կատարյալ է իր իմաստում ու խորհրդում։ Սակայն արդյո՞ք առկա ուժային հարաբերակցության պայմաններում հայկական կողմին սահմանային միջադեպեր պետք են։ Ի վերջո, ե՞րբ պետք է վերջ տրվի հայրենակցական միություններին վայել պետական քաղաքականության արատավոր պրակտիկային՝ դուրս գալով ազգային, հայրենասիրական, «հայկական լուրեր» խորագրով ինքնանպատակ լրահոս լցնելուց։

Национальное Собрание Арцаха не выбирается из ловушки ложного патриотизма
Сегодня Национальное Собрание Арцаха полностью приняло законопроект «Об оккупированных территориях». Об этом первым сообщил на своей странице в Telegram на русском языке госминистр Арцаха Артак Бегларян.
То что власти Арцаха признают географические границы и имеют по отношению к ним военно-политические амбиции можно считать нормальным. Было бы нормально, если бы эта резолюция была только в повестке встреч с определенными международными представителями, без искусственного тиражирования и поднятия пропагандистского шума.
Однако политические силы Арцаха, по сути, не смогут выйти из «патриотического» менталитета предыдущего периода, который, собственно, и привел к катастрофе, иметь в качестве отправной точки в своих действиях существующие реалии. Какой смысл делать эту резолюцию орудием внутреннего пропагандистского потребления, кроме игры на эмоциях публики и наживы примитивных политических очков? На самом деле эта резолюция не создает никаких реальных возможностей для ее реализации, кроме создания новых возможностей для напряженности.
Уже более 20 лет армянскому обществу подают повестку внутреннего потребления под лозунгом «Кто патриотичнее?», навязывая страусиное отношение, провинциальное восприятие международных отношений и внешней политики. Этим лозунгом люди сознательно создали ложное представление о том, что кому-то в мире есть дело или кто-то обращает внимание на узкий внутриармянский дискурс.
Это, с одной стороны, притупляло чувство опасности армянского общества, с другой стороны, формировалось аморфное и островное феодальное сознание в отношении мироустройства и международных отношений. Например, что означает положение принятого НС Арцаха закона о том, что иностранцы могут посещать оккупированные территории только с согласия властей Арцаха? Серьезно, какой иностранец будет обращаться к властям Арцаха за таким соглашением? Какая международная компания подаст заявку на лицензию - российская, британская, американская, турецкая? Или, может быть, иранские компании? чей министр иностранных дел первым после 44-дневной войны поздравил Алиева с "блестящей победой". Наконец, если эти компании нарушат закон, принятый НС Арцаха, какое наказание они понесут? Какой смысл хоронить важнейшее в мире требование о возобновлении переговоров в рамках сопредседательства Минской группы в заявлении по столь нереальному законопроекту?
Казалось, что хоть после войны сказки о внутреннем потреблении, хоть на уровне политиков и чиновников, исчезнут. В конце концов, что должно делать ответственное правительство? Действие, основанное на расчете, решающее проблему. В данном случае, кроме как дать Азербайджану повод прибегнуть к новым провокациям, резолюция Национального Собрания Арцаха не решает другого вопроса. Если задача властей Арцаха состоит в том, чтобы Азербайджан спровоцировал новые пограничные инциденты, то, конечно, резолюция идеальна по своему смыслу и совету. Но нужны ли армянской стороне пограничные инциденты при нынешнем раскладе сил? В конце концов когда прекратится порочная практика государственной политики, исходящая из самоцели наполнения общенационального, патриотического, "армянского" в ленте новостей?